تکنیک‌ های سخنرانی خوب

تکنیک‌های سخنرانی خوب

تکنیک‌ های سخنرانی خوب

شاید فکر کنید که یک سخنران خوب از بدو تولد خوب به دنیا آمده و به‌قول‌معروف مادرزاد این‌گونه بوده است؛ و یا شاید بگویید که فلانی سخنرانی توی خونشه و از من برنمیاد که در مقابل جمع سخنرانی کنم. ولی واقعیت این است که اون تکنیک‌ های سخنرانی خوب یاد گرفته و هرکسی با موقعیت، سن، سطح سواد و… می‌تواند یک سخنران خوب باشد. فقط باید تکنیک‌های آن را بیاموزد. در این مقاله با ما همراه باشید تا چند از مهم‌ترین تکنیک‌هایی که از شما یک سخنران خوب می‌سازد را بدانید.

سخنرانی در جمع

سخنرانی در جمع یعنی اینکه در مقابل عده زیادی از افراد به‌صورت زنده سخنرانی کنید. سخنرانی در جمع مزایای بسیاری دارد، ازجمله بهبود سطح اعتمادبه‌نفس شما و به شما این فرصت را می‌دهد تا در هدفی که به آن اهمیت می‌دهید قهرمان شوید. به‌علاوه، داشتن مهارت‌های مؤثر در سخنرانی در جمع می‌تواند به شما در یافتن شغل کمک کند. بسیاری از مشاغل، مانند یک مربی یا متخصص فروش، نیاز به صحبت در جمع دارند.

تکنیک‌های سخنرانی خوب

حتی وقتی شغلی در توصیف شغل سخنرانی عمومی را شامل نمی‌شود، بازهم کارفرمایان برای داوطلبانی که دارای مهارت سخنرانی عمومی مؤثر هستند امتیاز قائل می‌شوند. در یک نظرسنجی از 600 کارفرما، شرکت‌کنندگان اظهار داشتند که آن‌ها احساس می‌کنند مهارت‌های ارتباطی خوب دو برابر مهارت‌های مدیریتی مهم است.

تکنیک‌های سخنرانی خوب

1_به موضوع خود اهمیت دهید

وقتی صحبت از یک سخنران موثر می‌شود، اشتیاق حرف اول را میزند. مخاطبان می‌توانند تشخیص دهند که شما بی احساس هستید یا خیر. اگر اهمیتی ندهید، آن‌ها هم اهمیتی نخواهند داد. این یکی از تکنیک‌ های سخنرانی خوب است.

دوره های رایگان را از (( اینجا )) مشاهده کنید.

از طرف دیگر، اگر صادقانه به موضوع خود اهمیت دهید، مخاطبان نیز این موضوع را درک می‌کنند. آن‌ها به شما معتبرتر و باورپذیرتر نگاه می‌کنند. آن‌ها بیشتر گوش می‌دهند تا بفهمند چرا موضوع شما برای شما بسیار مهم است؛ و آن‌ها به‌احتمال‌زیاد هر اشتباه جزئی را که مرتکب شوید می‌بخشند.

2_عصبی بودن طبیعی است. تمرین کنید و آماده شوید!

همه افراد برخی واکنش‌های فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب و لرزش دست را احساس می‌کنند. این احساسات را با این مفهوم که عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهید مرتبط نکنید. بعضی استرس‌ها خوب است. هجوم آدرنالین که باعث تعریق شما می‌شود همچنین هوشیارتر و آماده می‌شوید تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

تکنیک‌های سخنرانی خوب

بهترین روش برای غلبه بر اضطراب، آماده‌سازی، آماده‌سازی و آماده‌سازی موارد دیگر است. وقت بگذارید و چندین بار یادداشت‌های خود را مرور کنید. بعدازاینکه با مطالب راحت شدید، خیلی تمرین کنید. از خودتان فیلم تهیه کنید تا ببینید موقع سخنرانی چه ایراداتی دارید. حتی می‌توانید از دوستان یا اعضای خانواده خود نیز برای این کار کمک بگیرید.

3_مخاطبان خود را بشناسید. سخنرانی شما درباره آن‌ها است نه شما

قبل از شروع به ساخت پیام خود، در نظر بگیرید که پیام برای چه کسانی در نظر گرفته شده است. تا جایی که می‌توانید در مورد شنوندگان خود بیاموزید. این به شما کمک می‌کند تا انتخاب کلمات، سطح اطلاعات، الگوی سازمانی و بیانیه انگیزشی خود را تعیین کنید.

4_برای رسیدن به هدف خود، مطالب خود را به مؤثرترین روش سازمان‌دهی کنید

چارچوبی برای سخنرانی خود ایجاد کنید. موضوع، هدف کلی، هدف خاص، ایده اصلی و نکات اصلی را بنویسید. اطمینان حاصل کنید که در 30 ثانیه اول توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

5_برای گرفتن بازخوردها آماده شوید

تمرکز خود را بر روی مخاطب قرار دهید. واکنش‌های آن‌ها را بسنجید، پیام خود را تنظیم کنید و انعطاف‌پذیر بمانید. ارائه یک سخنرانی کنسرو شده (بدون توجه به مخاطب، فقط یک تکلم شفاهی ساده) تضمین می‌کند که توجه وفادارترین شنوندگان را از دست می‌دهید یا آن‌ها را گیج می‌کنید.

6_از ارتباطات غیرکلامی (زبان بدن) استفاده کنید

تکنیک‌های سخنرانی خوب

ارتباط غیرکلامی یکی دیگر از تکنیک‌ های سخنرانی خوب است که بیشتر پیام را منتقل می‌کند. ارائه خوب توجه را به خود جلب نمی‌کند، بلکه درعوض ایده‌های گوینده را به‌وضوح و بدون حواس‌پرتی منتقل می‌کند.

استفاده از حرکات دست، چشم، دهان، ابروها و حتی حالات پاها می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای در ارائه شما داشته باشد و از بهترین تکنیک‌های یک سخنرانی خوب است.

7_در ابتدا توجه را جلب کرده و با پایان پویا ببندید

آیا از شنیدن سخنرانی با عنوان امروز من قصد دارم در مورد X با شما صحبت کنم» لذت می‌برید؟ اکثر مردم این کار را نمی‌کنند. در عوض، از یک آمار حیرت‌انگیز، یک حکایت جالب یا یک نقل‌قول مختصر استفاده کنید. سخنرانی خود را با یک خلاصه و یک جمله محکم که مخاطب شما مطمئناً به خاطر می‌آورد به پایان ببرید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این نوشتار، مختصری به موضوع سخنرانی و نحوه ارائه یک سخنرانی خوب صحبت کردیم و نکاتی را عنوان کردیم. یک سخنران خوب لازم است تا علاوه بر اشراف کامل بر موضوع موردعلاقه مخاطب خود به‌طور مستقیم و غیرمستقیم توجه را در حین سخنرانی به خود جلب کند و این از طرق مختلف مانند استفاده از آمار و ارقام، نمودارها، نقل‌قول‌ها، داستان‌ها، خبرها، حتی عکس و فیلم می‌تواند انجام شود.

******قدرت شکرگزاری مقاله ای پربازدید******

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *