info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

هدف گذاری در زندگی

هدف گذاری در زندگی

هدف گذاری در زندگی

یکی از ویژگی‌های تمام افراد موفق، هدف گذاری در زندگی است. ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چرا باید هدف گذاری در زندگی داشته باشیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: افرادی که در زندگی هدف‌هایی را برای خود تعیین نمی‌کنند، نمی‌توانند در مسیری مشخص حرکت کنند.

هنگامی که شما در زندگی هدف گذاری می‌کنید، باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارید تا رسیدن به آن هدف محقق شود.

هدف گذاری در زندگی

هدف گذاری در زندگی

 

پیشنهاد میکنم برای شروع ابتدا این مقاله را مطالعه نمایید(خود باوری)

 

اصول هدف گذاری

هنگامی که می‌خواهید هدف گذاری در زندگی داشته باشید باید با یک سری اصول آشنا باشید تا با سرعت بیشتری به سمت اهدافتان حرکت کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت برای هدف گذاری در زندگی به چه نکاتی باید توجه داشته باشید.

▪️اهدافتان را به صورت واضح و شفاف بیان کنید!

هدف گذاری در زندگی

هدفتان را واضح و شفاف ببینید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای هدف گذاری در زندگی باید انجام دهید این است که اهدافتان را به صورت شفاف بیان کنید. هنگامی که اهداف به صورت واضح بیان می‌شوند، ذهن قابلیت تجسم این اهداف را پیدا می‌کند و رسیدن به اهداف آسان‌تر خواهد شد.

 

▪️اهدافی را انتخاب کنید که احساس انگیزش در شما به وجود می‌آورند!

همانطور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای هدف گذاری در زندگی باید رعایت شود، انتخاب اهداف انگیزشی است. منظور از اهداف انگیزشی اهدافی است که برای شما از اولویت بالایی برخوردار هستند و شما تمام تلاشتان را می‌کنید تا آن‌ها را برآورده سازید. اهدافی که رسیدن یا نرسیدن به آن‌ها برای شما ارزشی ندارد، نباید توسط شما انتخاب شوند.

 

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چگونه بفهمیم هدفی که انتخاب کرده‌ایم باعث انگیزش ما می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت سعی کنید اهدافتان را بر روی کاغذ بنویسید و یک چرا به ابتدای هدفتان اضافه کنید. به عنوان مثال: چرا من باید تا پایان ماه آبان 5 کیلو کاهش وزن داشته باشم؟ حال سعی کنید به این سوال پاسخ دهید. با پاسخ به این سوال خواهید دید آیا نتیجه برای شما مهم است یا خیر و آیا حاضر به تلاش برای رسیدن به این هدف هستید یا نه؟

 

▪️اهدافتان را ثبت کنید!

هدف گذاری در زندگی

آن چه را که میخواهید در گوشه ای ثبت کنید

یکی دیگر از موثرترین راه‌ها برای هدف گذاری در زندگی این است که اهدافی که در ذهن دارید را بر روی برگه بنویسید. به نظر شما چرا نوشتن اهداف اهمیت زیادی دارد؟

هنگامی که اهدافتان را بر روی برگه می‌نویسید، رسیدن به آن هدف برای شما ملموس‌تر می‌شود. همانطور که می‌دانید خیلی از افراد به دنبال بهانه هستند تا در برخی مواقع، دست از رسیدن به اهدافشان بردارند اما در صورت رعایت این روش، دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست. در نوشتن اهداف بر روی کاغذ یک تکنیک وجود دارد که توصیه می‌شود آن را رعایت کنید. هنگامی که اهدافتان را ثبت می‌کنید، عبارت “خواهم” را جایگزین عبارت “دوست دارم” کنید. به عنوان مثال بر روی برگه ننویسید که من دوست دارم در ترم جاری معدل الف شوم بلکه بهتر است بنویسید من در ترم جاری معدل الف خواهم شد.

 

▪️به اهدافی که تعیین می‌کنید وفادار باشید!

هدف گذاری در زندگی به تنهایی کافی نیست بلکه افراد باید به اهداف وفادار باشند و در شرایط سخت، حاضر به زیر پا گذاشتن عهدی که با خود بسته‌اند، نشوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط همیشه بر وفق مراد ما نیست و ممکن است با وضعیتی رو به رو شویم که باعث می‌شود مسیر رسیدن به اهداف با مسیری که از پیش تعیین کرده‌ایم، متفاوت باشد. در اینجا بهتر است از مسیری حرکت کنیم که متناسب با شرایط است البته به شرطی که هدف تعیین شده همواره در اولویت قرار داشته باشد.

 

▪️اهدافی را انتخاب کنید که بتوان آن‌ها را اندازه گیری کرد!

هدف گذاری در زندگی نیازمند رعایت یک سری اصول می‌باشد. به عنوان مثال اهداف انتخابی باید کمی باشند و بتوان آن‌ها را اندازه گیری کرد. به جای اینکه بگویید من می‌خواهم از این پس بیشتر درس بخوانم از عبارت من می‌خواهم هر روز به مدت 4 ساعت درس بخوانم، استفاده کنید.

 

▪️برای هر یک از اهداف خود زمانی را تعیین کنید!

هدف گذاری در زندگی

زمان را مدیریت کنید

یک هدف هوشمندانه هدفی است که یک زمان پایانی بتوان برای آن مشخص کرد. به عنوان مثال به جای این که بگویید: یکی از اهدافم این است که دکوراسیون منزل را تغییر دهم، باید بگویید: یکی از اهدافم این است که تا پایان ماه آذر دکوراسیون منزل را تغییر دهم. همانطور که متوجه شدید در مثال دوم با تعیین کردن پایان ماه آذر به عنوان زمانی که باید دکوراسیون خانه تکمیل شود به این مثال ویژگی زمان را داده‌ایم.

 

▪️ببینید چه موانعی در مسیر رسیدن به اهدافتان وجود دارند!

هدف گذاری در زندگی

موانع را از سر راه بردارید

هنگامی که موانع موجود را بشناسید بهتر می‌توانید رسیدن به اهداف را مدیریت و کنترل کنید. تمام موانعی که در این مسیر ممکن است به وجود آیند را نمیتوان از قبل پیش بینی کرد اما برخی از موانع از قابلیت پیش بینی برخوردار هستند.

 

▪️هنگام هدف گذاری در زندگی واقع گرا باشید!

گاهی اوقات افراد به سمت انتخاب اهدافی می‌روند که رسیدن به آن‌ها امکان ندارد. به عنوان مثال اگر هم اکنون شما یک ماشین پراید در اختیار دارید و درآمد بالایی ندارید، نباید انتظار داشته باشید که تا سال دیگر ماشین آخرین مدل خریداری کنید. همانطور که می‌بینید انتخاب این هدف با درآمد شما همخوانی ندارد بلکه بهتر است خودرویی را انتخاب کنید که قیمت آن کمی بالاتر از پراید است.

 

▪️اهداف اصلی را در اولویت قرار دهید!

هنگامی که به شما گفته می‌شود اهدافتان را بر روی کاغذ بنویسید ممکن است در آن لحظه حدود 20 یا 30 هدف به ذهنتان بیاید. بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که از بین اهداف نوشته شده، شما فقط باید سه هدف اصلی را انتخاب کنید. هر چه اهداف انتخابی از سمت شما بیشتر باشد با انرژی کمتری به سمت این اهداف حرکت خواهید کرد زیرا باید بر روی اهداف بیشتری، متمرکز شوید. پس بر روی اهدافی که می‌نویسید تأمل کنید و ببینید کدام اهداف برای شما مهم‌تر هستند و ارزش بیشتری نسبت به دیگر اهداف نوشته شده دارند و آن‌ها را انتخاب کنید. پس از اینکه اهداف انتخاب شده را برآورده کردید می‌توانید به انتخاب اهدافی که از اولویت کمتری برخوردار هستند، بپردازید.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

این مطالب میتوانند شما را در رسیدن به اهداف زندگیتان کمک کنند.(خود باوری –  سیاست رفتاریمهارت فردی)

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *