info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ

فهرست مطالب

بیزینس کوچینگ

در این مقاله قصد داریم مفاهیم بیزینس کوچینگ را بررسی و به پرسش‌های مطرح شده در مورد این موضوع پاسخ دهیم.

ــ بیزینس کوچ به چه کسی گفته می‌شود؟

ــ بیزینس کوچینگ چیست؟

ــ بیزینس کوچینگ چگونه آغاز می‌شود؟

ــ چه کسانی می‌توانند از بیزینس کوچینگ استفاده کنند؟

ــ در بیزینس کوچینگ چه مواردی را باید رعایت کرد؟

ــ بیزینس کوچینگ چه مزایایی دارد؟

ــ بیزینس کوچینگ شامل چند مرحله است؟

ــ یک بیزینس کوچ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

وجود یک مربی نیازی ضروری است

تصور کنید قرار است نواختن ساز را آموزش ببینید. به نظر شما اگر از مربی کمک بگیرید سریع‌تر آموزش می‌بینید یا اگر از مطالبی که در کتاب‌ها و سایت‌های گونانون استفاده شده است؟

مسلماً یک مربی کاربردی‌تر و در زمان بسیار کوتاهی می‌تواند نواختن ساز را به شما آموزش دهد.

بیزینس کوچینگ را میتوان به همین مثالی که به آن اشاره شد، تشبیه کرد زیرا بیزنس کوچ نیز یک مربی محسوب می‌شود که به شما یاد می‌دهد چگونه به چیزی که در کسب و کارتان می‌خواهید برسید.

صاحبان کسب و کار ممکن است با چالش‌های گوناگونی رو به رو شوند و سوالات زیادی ذهن آن‌ها را درگیر کند از جمله:

ــ چگونه وقتی تورم به وجود می‌آید و افراد تمایل به خرید نشان نمی‌دهند، افت فروش نداشته باشم؟

ــ چگونه بهره وری سازمان را افزایش دهم؟

ــ چه راه‌هایی وجود دارد تا ارتباط بهتری با کارکنان برقرار کنم؟

و سوالاتی دیگری که ممکن است در زمینه هر کسب و کاری به وجود آید. حال اجازه دهید بیشتر با مفهوم کسب و کار آشنا شویم و بعد شما را با موضوعاتی دیگر آشنا کنیم.

تجارت چیست؟

کسب و کار و یا تجارت، به حرفه و شغلی گفته می‌شود که یک فرد یا مجموعه‌ای از افراد با فروش کالا یا خدمات خود سعی می‌کنند سود به دست آورند. دقت داشته باشید که منظور از محصول، هم کالاهای قابل لمس و هم خدمات می‌باشند.

همانطور که می‌دانید افرادی که دارای کسب و کار هستند در رسیدن به اهدافشان با مشکلاتی رو به رو می‌شوند. این چالش‌ها زمانی که قصد توسعه کسب و کار خود را داشته باشند، افزایش پیدا می‌کنند. روش‌های گوناگونی وجود دارد که به صاحبان مشاغل کمک می‌کند بتوانند با آمادگی بیشتری با این چالش‌ها رو به رو شوند. یکی از موثر‌ترین روش‌ها، همراه شدن با بیزینش کوچ می‌باشد.

 

بیزینس کوچ به چه کسی گفته می‌شود؟

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچ به چه کسی گفته می‌شود؟

بیزینس کوچ (Business Coach) و یا به عبارتی دیگر، فردی که مربی یک کسب و کار است می‌تواند تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهد تا کسب و کار شما توسعه پیدا کند.

در اینجا اشاره به یک نکته ضروی است؛ اینکه بیزینس کوچ همانطور که گفته شد یک مربی است نه یک مشاور. تفاوت‌های بسیاری بین یک مربی و مشاور وجود دارد از جمله اینکه هنگامی که شما با یک مشکل رو به رو می‌شوید، مشاور فقط می‌تواند اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد و ممکن است آن مشکل را خودش تجربه نکرده باشد.

اما یک مربی، تجربیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که خودش با آن مشکلات رو به رو شده است و دقیق‌تر با این مسیری که قرار است شما آن را طی کنید، آشنا است و می‌تواند به شما کمک کند.

تاثیرات مثبت تشویق کردن

همچنین یکی از وظایفی که مربی دارد این است که شما را تشویق کند تا به بهترین شکل تلاش کنید. اما یک مشاور تجاری وظیفه‌ای که دارد این است که برای مراجع، وظایفی را تعیین کند تا بتواند به اهدافش برسد.

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که بین یک مربی و مشاور وجود دارد این است که شما در برابر مربی باید کاملاً پاسخگو باشید و مسئولیت‌های خود را به درستی انجام دهید اما مشاور به شما می‌گوید چه کارهایی را باید انجام دهید اما شما در برابر مسئولیت‌هایی که به شما می‌سپارد، ممکن است پاسخگو نباشید.

 

بیزینس کوچینگ چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی ساده از بیزینس کوچینگ (Business Coaching) ارائه دهیم باید گفت: شما با استفاده از بیزینس کوچینگ می‌توانید کسب و کارتان را از جایی که الان هست به جایی که مد نظرتان است، هدایت کنید.

بیزینس کوچینگ

#کوچینگ چگونه تعریف میشود؟

برخی از افراد ممکن است برای اولین بار واژه کوچ را بشنوند و شاید سوالاتی در ذهن آن‌ها به وجود آید که این واژه به چه معناست؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت: کلمه کوچ (Coach) مشتق شده از لغت مجاری Kocsi به معنی کالسکه و نام دهکده‌ای می‌باشد که کالسکه برای نخستین بار در آن ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.

بررسی کلمه کوچ (Coach)

چندین سال بعد، این لغت یک واژه عامیانه محسوب میشد و در دیکشنری آکسفورد به آن اشاره شد که به معنی مربی یا معلمی بود که وظیفه هدایت کردن و آماده کردن شاگرد برای امتحان را بر عهده داشت. همانطور که گفته شد هم اکنون هنگامی که صاحبان مشاغل قصد داشته باشند کسب و کار خود را از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر هدایت کنند، میتوان واژه‌ی بیزینس کوچینگ را مورد استفاده قرار داد.

فردی که تصمیم می‌گیرد استارت یک کسب و کار را بزند، توصیه می‌شود به تنهایی این کار را انجام ندهد زیرا ممکن است در ادامه راه با مسائلی رو به رو شود که نیاز به کمک یک فرد با تجربه داشته باشد.

 

بیزینس کوچینگ چگونه آغاز می‌شود؟

بیزینس کوچینگ

برای شروع بیزینس کوچینگ، نیاز است که یک جلسه معارفه بین مراجع و کوچ برقرار شود. در جلسه‌ی معارفه، بیزینس کوچ باید تجربیاتی که دارد را در اختیار صاحب کسب و کار قرار دهد. هنگامی که بین دو طرف رابطه، اعتماد برقرار شد حال نیاز است که یک برنامه برای ملاقات‌هایی که باید بین آنها صورت گیرد، طراحی شود.

این برنامه باید به صورت منظم باشد و اگر امکان ملاقات حضوری نیست، میتوان روش‌هایی دیگر مانند روش‌های تلفنی یا آنلاین را جایگزین آن کرد.

در جلساتی که انجام می‌شود باید هدف‌هایی واقع گرایانه تعیین شوند و کوچ، استراتژی‌هایی را برای رسیدن به این اهداف در اختیار صاحب کسب و کار قرار دهد. مشکلاتی که در مسیر رسیدن به هدف به وجود می‌آیند نیاز است که در این جلسات مورد ارزیابی قرار گیرند تا روش‌هایی برای رفع آن‌ها اتخاذ گردد.

 

چه کسانی می‌توانند از بیزینس کوچینگ استفاده کنند؟

بیزینس کوچینگ

افرادی به سمت استفاده از بیزینس کوچینگ می‌روند که دوست دارند تغییراتی در کسب و کار آن‌ها به وجود آید. این افراد اهداف واقع گرایانه دارند و برای محقق شدن آن‌ها به دنبال بهترین روش‌ها هستند.

بیزینس کوچینگ می‌تواند مورد استفاده افراد کارآفرین و مدیر عامل‌ها قرار گیرد. همچنین صاحبان کسب و کار و مدیران ارشد می‌توانند کسب و کار خود را با بیزینس کوچینگ توسعه دهند. به طور کلی باید گفت: بیزینس کوچینگ مربوط به یک گروه خاص نیست و تمام مشاغل می‌توانند با بیزینس کوچینگ همراه شوند.

لازم است که تمام صاحبان کسب و کار از بیزینس کوچینگ بهره گیرند. فرقی ندارد که یک کسب و کار را تازه شروع کرده باشید یا چندین سال در آن زمینه فعالیت داشته باشید. یا اینکه فرقی نمی‌کند شما یک فروشگاه بزرگ و شناخته شده در سطح شهر داشته باشید یا یک مغازه کوچک در حاشیه شهر.

در رابطه با اهمیت بیزینس کوچینگ، مدیر سابق گوگل که اریک اشمیت بود می‌گوید: یکی از بهترین تصمیماتی که در زمینه کاری گرفتم این بود که بیزینس کوچ استخدام کردم.

او در ادامه می‌گوید: من مدیریت شرکتی را بر عهده داشتم که روز به روز امتیازات زیادی را کسب می‌کرد اما با وجود این موفقیت‌ها باز هم نیاز بود یک بیزینس کوچ استخدام کنم. در ابتدا تمایلی به انجام این کار نمی‌دیدم اما پس از اینکه از یک بیزینس کوچ کمک گرفتم رشد و توسعه شرکت با سرعت چند برابری ادامه یافت.

علاوه بر اریک اشمیت، افراد شناخته شده‌‌ی دیگری مانند بیل گیتس و استیو جابز نیز برای توسعه کسب و کار خود از بیزینس کوچینگ کمک گرفته‌اند.

 

در بیزینس کوچینگ چه مواردی را باید رعایت کرد؟

ــ تعهد:

بیزینس کوچینگ

برای اینکه یک رابطه مثبت بین مراجع و بیزینس کوچ برقرار شود باید هر دو طرف رابطه، متعهد باشند. در این ارتباط، هم مراجع و هم بیزینس کوچ باید نسبت به اینکه بتوانند اعتماد یکدیگر را به دست آورند، اشتیاق داشته باشند.

 

ــ واقع گرا بودن:

بیزینس کوچینگ

در این ارتباط، نباید مراجع اهدافی دست نیافتنی و محال داشته باشد بلکه باید با توجه به اطلاعاتی که کوچ در اختیار او قرار می‌دهد، اهدافی واقع گرایانه انتخاب نماید تا رسیدن به آن‌ها امکان پذیر باشد.

 

ــ احترام:

بیزینس کوچینگ

از دیگر عناصر مهمی که باید در رابطه‌ی بین بیزینس کوچ و مراجع وجود داشته باشد، احترام متقابل می‌باشد. این احترام هم باید از جانب بیزینس کوچ که قرار است دانش و مهارت خود را در اختیار دیگران قرار دهد، رعایت شود و هم مراجع که می‌خواهد توانمندی‌های خود را افزایش دهد باید نسبت به این اصل پایبند باشد.

 

ــ زمان کافی:

بیزینس کوچینگ

مراجع و کوچ باید هر دو زمان کافی برای ملاقات‌هایی که قرار است بین آن‌ها انجام شود، اختصاص دهند. ملاقات‌های اولیه بهتر است یک تا دو بار در هفته صورت گیرد و به تدریج بیشتر شود.

 

تمام افرادی که صاحب کسب و کار هستند، لازم است که با بیزینس کوچینگ آشنایی داشته باشند.

افراد می‌توانند با بهره‌گیری از بیزینس کوچینگ، کسب و کار خود را توسعه دهند. بیزینس کوچینگ باعث می‌شود افراد در رابطه با کسب و کاری که دارند، آگاهی بیشتری کسب نمایند و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و سریع‌تر به اهدافی که دارند، دست پیدا کنند.

ممکن است تا بحال چندین بار در اینترنت راه‌های موفقیت در کسب و کار را سرچ کرده باشید اما هر بار با مطالبی عمومی و در عین حال تکراری رو به رو شده باشید.

این مطالب به گونه‌ای هستند که مختص به یک شغل نیستند و صاحبان مشاغل نمی‌توانند به صورت اختصاصی از این مطالب ذکر شده استفاده کنند. در اینجا استفاده از بیزینس کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا عملکرد مثبتی داشته باشید و کسب و کار خود را در مسیری مشخص و مثبت پیش ببرید.

 

بیزینس کوچینگ چه مزایایی دارد؟

حال در ادامه شما با مزایای همراه شدن با بیزینس کوچ آشنا خواهید شد. به طور کلی، بیزینس کوچ می‌تواند باعث موفقیت در کسب و کار شما شود.

اکنون سوالی که در اینجا مطرح می‌شود؛ این که چگونه و به چه طریقی این موفقیت در کسب و کار به وجود می‌آید؟

 

ــ افزایش اعتماد به نفس:

بیزینس کوچینگ

هنگامی که اعتماد به نفس در یک فرد افزایش پیدا کند به مراتب می‌توان تاثیرات آن را در کسب و کار مشاهده کرد. افزایش فروش و توسعه شرکت، نتیجه‌ی افزایش اعتماد به نفس هستند زیرا فردی که اعتماد به نفس بالاتری داشته باشد، می‌تواند تصمیمات بهتری را در شرایط مختلف بگیرد.

در صورتی که در زمینه فروش از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نباشید، مسلماً دیگران به راحتی به شما اعتماد نخواهند کرد. اعتماد به نفس هنگامی که با مشتری ارتباط برقرار می‌کنید خود را نشان می‌دهد. اگر مشتری احساس کند که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نیستید، ممکن است در خرید دچار شک شود یا از همکاری با شما منصرف شود.

به همین دلیل میتوان روی کمکی که بیزینس کوچ به شما می‌کند، حساب باز کرد. بیزینس کوچ به شما می‌آموزد که چگونه در فرایند فروش صحبت کنید تا بتوانید نظر مشتری را جلب نمایید. همچنین بیزینس کوچ به شما یاد می‌دهد که چگونه در شرایط مختلف و هنگام مواجه شدن با چالش‌ها تمرکز خود را حفظ کنید و با اعتماد به نفس کافی بهترین تصمیم را بگیرید.

 

ــ آموزش رهبری:

بیزینس کوچینگ

یکی دیگر از کارهایی که بیزینس کوچ انجام می‌دهد این است که به شما می‌آموزد چگونه کارمندان و کارکنانی که به صورت یک مجموعه هستند را برای رسیدن به هدف هدایت کنید. همانطور که می‌دانید اگر بین کارمندانی که در یک شرکت فعالیت می‌کنند، هماهنگی وجود نداشته باشد وظایف به درستی انجام نخواهد شد و رسیدن به هدف به کندی صورت خواهد گرفت.

در اینجا شما می‌توانید از تجربیات بیزینس کوچ استفاده کنید تا با سرعت بیشتر و در عین حال چالش‌های کمتری شرکت را به اهداف تعیین شده نزدیک نمایید.

 

ــ ارتباط صحیح:

بیزینس کوچینگ

هر فردی که دارای یک کسب و کار باشد قرار است با افراد گوناگونی ارتباط برقرار کند. نحوه‌ی برقراری ارتباط تاثیرات شگرفی بر موفقیت یا عدم موفقیت کسب و کار شما می‌گذارد. فردی که توانایی برقراری ارتباط سالم را ندارد به سختی می‌تواند نظر مشتری را جلب کند و هنگامی که نظر مشتری جلب نشود، فروش به شدت افت خواهد داشت.

همانطور که گفته شد بیزینس کوچ دارای تجربیاتی است و با افراد گوناگونی رو به رو شده است. او به شما آموزش می‌دهد که چگونه با هر یک از مراجعان که از تیپ شخصیتی متفاوتی برخوردار هستند، رو به رو شوید. همچنین او به شما می‌گوید در شرایط متفاوت، مشتریان بیشتر چه بازخوردی از خود نشان می‌دهند و شما چگونه به آن‌ها واکنش نشان دهید که نتیجه‌ی همه این موارد، توسعه کسب و کار و افزایش فروش می‌باشد.

 

ــ افزایش تمرکز:

بیزینس کوچینگ

در صورتی که بخواهید فعالیت‌های گوناگونی را انجام دهید، ممکن است گاهی با چالش‌هایی رو به رو شوید که نتیجه آن کاهش تمرکز باشد یا آنقدر در انجام دادن این فعالیت‌ها غرق شوید که تمرکز کافی برای انجام دیگر فعالیت‌ها را نداشته باشید. بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند که تمرکز خود را بر روی فعالیت‌های مهم بگذارید.

 

ــ مسئولیت پذیری:

بیزینس کوچینگ

یکی دیگر از موارد مهمی که قرار است در کنار بیزینس کوچ یاد بگیرید این است که چگونه مسئولیت پذیری خود را تقویت کنید. او به شما آموزش خواد داد که بخاطر هر فعالیتی که انجام می‌دهید باید پاسخگو باشید.

 

ــ خلق ایده‌ها:

بیزینس کوچینگ

ممکن است هنگام مواجه شدن با مشکلات، انگیزه خود را از دست دهید و گمان کنید که به بن بست

رسیده‌اید. یک بیزینس کوچ، همواره ایده‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید در زمان‌های گوناگون از این ایده‌ها استفاده کنید. با گذشت زمان، شما می‌آموزید که چگونه خودتان این ایده‌های خلاقانه را خلق کنید.

 

ــ کسب سود:

بیزینس کوچینگ

بیزنس کوچ با شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگونی کار کرده است و تجربیات زیادی در این زمینه دارد. او با قرار دادن تجربیاتش در اختیارتان به شما کمک خواهد کرد که بدانید چگونه می‌توانید سود بیشتری به دست آورید.

 

ــ اهداف شفاف:

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچ شما را با اهدافتان آشنا میکند.

بسیاری از افرادی که یک کسب و کار را راه اندازی می‌کنند، هدفی روشن و واقع گرا ندارند. یعنی این دسته از افراد نمی‌دانند قرار است برای رسیدن به چه هدفی تلاش کنند. بیزینس کوچ در ابتدا به شما می‌گوید که چگونه اهدافی واقع گرایانه داشته باشید و چه گام‌هایی نیاز است برای رسیدن به این اهداف برداشته شود.

 

ــ تعیین نمودن چشم انداز:

بیزینس کوچینگ

همانطور که مشخص است افرادی که به تازگی وارد یک کسب و کار شده‌اند، با تمام مسائل آشنایی ندارند و بیزنینس کوچ می‌تواند از زاویه‌ای دیگر به چالش‌ها یا موضوعات گوناگون نگاه کند و چشم اندازی را برای شما تعیین کند تا بتوانید با سرعت بیشتری، اهداف بزرگ و کوچک خود را محقق نمایید.

 

ــ حل بحران:

بیزینس کوچینگ

گاهی در فرایند فروش با بحران‌هایی رو به رو خواهید شد که کاملاً جدید هستند و برای اولین بار اتفاق می‌افتند.

در این صورت، اگر تجربه کافی نداشته باشید و قرار باشد به تنهایی این بحران‌ها را مدیریت کنید، ممکن است از توجه به دیگر زوایا باز مانید و ضررهای بسیاری به کسب و کار شما وارد شود. بیزینس کوچ تجربیاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد که بدانید زمان به وجود آمدن بحران چه واکنشی داشته باشید و چگونه آن را مدیریت کنید.

 

اگر به بیزینس کوچ اعتماد نداشته باشید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با توجه به مطالبی که به آن‌ها اشاره شد، اعتماد به بیزینس کوچ موفقیت‌های زیادی را به همراه خواهد داشت. حال اگر این اعتماد بین صاحبان کسب و کار و بیزینس کوچ برقرار نشود، مشکلاتی از جمله: ورشکستگی، بازاریابی نادرست، تصمیمات اشتباه، مدیریت نادرست مشتریان، سقوط کسب و کار و … به وجود خواهد آمد.

 

اگر بخواهیم به طور کلی زمینه‌هایی که مربیان کسب و کار در آن فعالیت می‌کنند را نام ببریم، عبارتند از:

ــ برنامه ریزی عمومی

ــ برنامه ریزی مالی

ــ برنامه ریزی تبلیغاتی

 

بیزینس کوچینگ شامل چند مرحله است؟

در بیزینس کوچینگ، چهار مرحله مهم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1) مرحله تجویزی

2) مرحله همکاری

3)مرحله اقناعی(متقاعد کننده)

4)مرحله تاییدی

 

شما و بیزینس کوچ، برای اینکه بتوانید تشخیص دهید ارتباط را در چه مرحله‌ای شروع کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید از جمله:

ــ به چه میزان از مهارت و توانایی برای شروع یک کسب و کار کوچک برخوردار هستید؟

ــ به چه میزان در زمینه کسب و کار تجربه دارید؟

ــ در چه زمینه‌ای از کسب و کار نیاز دارید که از شما حمایت شود و به عبارتی شما را راهنمایی کنند؟

 

پرسش‌هایی که مطرح شد در جلساتی که به صورت منظم بین شما و بیزینس کوچ برقرار می‌شوند، پاسخ داده خواهند شد. با توجه به پاسخی که داده می‌شود، گاهی اوقات نیاز است که هر چهار مرحله طی شوند و در برخی موارد فقط چند مرحله انتخاب می‌شوند.

 

مرحله تجویزی:

بیزنس کوچ زمانی تصمیم می‌گیرد از مرحله تجویزی شروع کند که شما از تجربه اندک در زمینه کسب و کارهای کوچک برخوردار باشید. در مرحله تجویزی، بیزینس کوچ تلاش میکند تا اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

همچنین بیزینس کوچ که به عنوان یک مربی شناخته می‌شود، اطلاعاتی دقیق را در زمینه کسب و کار در اختیار شما قرار میدهد. او در این مرحله به شما می‌آموزد که چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنید و در این مسیر از چه تکنیک‌هایی استفاده کنید.

همچنین یکی دیگر از فعالیت‌هایی که مربی در مرحله تجویزی انجام میدهد این است که تجربیات خود را در اختیار شما قرار میدهد و به شما توضیح خواهد داد که یک شرکت موفق از چه روش‌هایی استفاده کرده تا توانسته به این مرحله برسد. در این مرحله شما خواهید آموخت چگونه با مشتریان ارتباط برقرار کنید و نظر آن‌ها را جلب نمایید.

 

مرحله اقناعی:

همانطور که می‌دانید، اقناع به معنی متقاعد کردن است. در این مرحله، مربی تجاری شما را کنجکاو میکند که به دنبال پاسخ سوالات خود باشید و هنگامی که یک چالش به وجود می‌آید، فقط منتظر کمک مربی نباشید بلکه خود بتوانید آن را مدیریت کنید. در مرحله اقناعی، گاهی صاحبان کسب و کار باید ریسک را تجربه کنند تا بتوانند بهتر موضوعاتی که در اطرافشان است را درک کنند و کشفیاتی داشته باشند.

 

مرحله همکاری:

سومین مرحله، مرحله‌ی همکاری است در این مرحله، صاحبان کسب و کار تجربه کافی را کسب کرده‌اند و حال می‌توانند در کنار مربی قرار گیرند تا با کمک یکدیگر مشکلاتی که در زمینه کسب و کار به وجود می‌آید را حل نمایند.

همچنین یکی از وظایفی که مربی در این مرحله دارد این است که به صاحبان کسب و کار آموزش دهد که مستقل کار کنند. البته به این نکته دقت داشته باشید که اگر مشکلی در این مسیر به وجود آمد و شما قادر به مدیریت آن نبودید، نیاز است که مربی در کنار شما قرار گیرد و شما را راهنمایی کند.

 

مرحله تاییدی:

مرحله تاییدی بالاترین مرحله بیزینس کوچینگ می‌باشد. در این مرحله، صاحبان کسب و کار با فنون و اصول کسب و کارهای کوچک به طور دقیق آشنایی دارند. در این مرحله، بیزینس کوچ به شما کمک میکند تا اهداف خود را تعیین کنید و به کسب و کار شما جهت میدهد. همچنین در این مرحله، مربی وظیفه دارد که ارتباطی بین شما و متخصصانی که در زمینه تجارت و صنعت فعالیت می‌کنند، برقرار نماید.

 

یک بیزینس کوچ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک بیزنس کوچ باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را توسعه دهید و به موفقیت برسید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های بیزینس کوچ اشاره شده است:

ــ هنگامی که در کسب و کار خود با مشکلی رو به رو می‌شوید، راه حل‌هایی در ذهن خود داشته باشد و بتواند آن‌ها را در اختیار شما قرار دهد نه اینکه شما و کسب و کارتان را به حال خود رها کند.

ــ برای اینکه با شما تعامل برقرار کند، زمان کافی در اختیارتان قرار دهد و با اشتیاق کامل در جلسات حضور پیدا کند و به پرسش‌هایی که در ذهن شما به وجود آمده است پاسخ دهد.

ــ یک بیزینس کوچ باید به طور حرفه‌ای مهارت‌های مربیگری را یاد گرفته باشد.

ــ متخصصانی که در زمینه تجارت مشغول به فعالیت هستند به او احترام بگذارند. به عبارتی دیگر، یک مربی باید در بین دیگر متخصصان تجارت محبوبیت داشته باشد تا بتواند به مرور شما را نیز وارد این عرصه کند.

ــ مهارت‌های ارتباطی را به خوبی آموزش دیده باشد و حتی هنگامی که شما نمی‌توانید ارتباط خوبی داشته باشید یا زود از کوره در می‌روید، بتواند با حرف‌های امیدوار کننده و در عین حال منطقی شما را آرام کند.

ــ شما را تشویق کند و ایده‌هایی را در اختیار شما قرار دهد که با کمک آن‌ها بتوانید از توانایی‌های خود به بهترین شکل استفاده کنید.

ــ بتواند نقاط قوت و ضعف شما در زمینه کسب و کار را شناسایی کند و به شما در رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت کمک کند.

 

در رابطه با بیزینس کوچینگ ممکن است چند سوال در ذهن شما به وجود آید که در ادامه به برخی از این سوالات اشاره خواهیم کرد.

 

– تفاوت بیزینس کوچینگ با منتورینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ

در منتورینگ، یک طرف از رابطه به عنوان شاگرد است و طرف دیگر استاد تلقی می‌شود. در این رابطه، برای اینکه شاگرد مهارت‌های بیشتری را به دست آورد با استاد همراه می‌شود اما در بیزینس کوچینگ، رابطه‌ی استاد ــ شاگردی وجود ندارد و مراجع در کنار کوچ قرار می‌گیرد تا بتواند توانمندی‌های خود را بشناسد و آن‌ها را تقویت کند. پس میتوان نتیجه گرفت مسیری که در فرایند منتورینگ و بیزینس کوچینگ طی می‌شود، کاملا متفاوت است.

 

ــ به چه میزان بیزینس کوچینگ می‌تواند در توسعه کسب و کار موثر باشد؟

بیزینس کوچینگ

هنگامی که بیزینس کوچ را در فرایند کسب و کار با خود همراه می‌کنید، مجموعه افرادی که در کسب و کار شما مشغول به فعالیت هستند ارزشی چند برابری پیدا خواهند کرد. هماهنگی‌های به وجود آمده بین افراد و تحلیل سازمان، نتیجه‌ای جز موفقیت سازمان را به دنبال نخواهد داشت. به میزانی که تعامل شما با بیزینس کوچینگ بیشتر باشد، تاثیرات مثبت بیشتری را مشاهده خواهید کرد.

 

ــ آیا در کسب و کارهای کوچک هم میتوان از بیزینس کوچینگ بهره گرفت؟

در پاسخ به این سوال باید گفت چه استارت کسب و کار شما تازه زده شده باشد و چه در میانه راه باشید، می‌توانید از خدماتی که بیزینس کوچینگ در اختیارتان قرار می‌دهد، استفاده کنید، همچنین استفاده از این خدمات، منوط به داشتن کسب و کار بزرگ نیست و حتی اگر یک فروشگاه کوچک در منطقه‌ای دور افتاده داشته باشید، می‌توانید از این خدمات استفاده نمایید.

در اینجا اشاره به یک نکته ضروری است؛ ممکن است افرادی که صاحب کسب و کار کوچک هستند ضرورتی نبینند که با بیزینس کوچینگ همراه شوند و هزینه‌ای را به بیزینس کوچ بپردازند اما باید گفت هزینه‌ای که قرار است به بیزینس کوچ پرداخته شود، در مدت کمی جبران خواهد شد و سود بالایی به دست خواهید آورد. جالب است بدانید، 98 درصد از افرادی که از خدمات بیزینس کوچ استفاده کرده‌اند از این خدمات رضایت کامل داشته‌اند.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *