info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

تقویت خودباوری

راه های تقویت خودباوری

فهرست مطالب

تقویت خودباوری

تا به حالا شده به راه های تقویت خودباوری فکر کنید یا به موفقیتی دست یابید و دیگران در حال تعریف و تمجید شما باشند و در جواب آن‌ها بگویید هر فردی دیگری هم که جای من بود می‌توانست موفق شود؟

خیلی از افراد هستند که در تمام لحظه‌ها حتی هنگامی که در بهترین شرایط هستند، احساس می‌کنند جای چیزی خالی است.

افرادی که در بهترین لحظات نمی‌توانند موفقیت خود را قبول کنند، خودباوری ندارند و باید به دنبال راه‌های تقویت خودباوری باشند. منشا این نارضایتی‌ها این است که این افراد اعتماد به نفس ندارند و در کودکی برای آن‌ها سرخوردگی‌هایی به وجود آمده است.

 

تقویت خودباوری
#خودباوری

 

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با راه‌های تقویت خودباوری در اختیار شما قرار دهیم.

▪️به دنبال کارهایی بروید که ترس از انجام دادن آن‌ها دارید!

اجازه دهید این روش را با مثالی برای شما توضیح دهیم. بسیاری افراد می‌ترسند به پرسش‌هایی که معلم در کلاس درس مطرح می‌کند، پاسخ دهند زیرا گمان می‌کنند ممکن است پاسخ آن‌ها اشتباه باشد. حال چاره چیست؟ بهترین راه حل این است که این فرد برای مقابله با ترسی که دارد، خودش را در آن موقعیت قرار دهد و نیمکت ردیف جلو کلاس را برای نشستن انتخاب کند و هر به سوالی که معلم می‌پرسد جواب دهد حتی اگر پاسخ درست را نمیداند.

امام علی نیز توصیه می‌کردند هنگامی که افراد از انجام یک کار می‌ترسند، خودشان را در کام آن بیندازند زیرا ترسی که این افراد از انجام آن کار دارند، می‌تواند خیلی سخت‌تر از انجام آن کار باشد.

▪️موفقیت‌های خود را بنویسید!

تا به حال به چه موفقیت‌هایی دست پیدا کرده‌اید؟ قلم و کاغذی بردارید و لیستی از موفقیت‌هایی که داشته‌اید را تهیه کنید. آیا هفته قبل معلم سر کلاس پرسش‌هایی را مطرح کرد و کسی نتوانست به جز شما به آن‌ها پاسخ دهد؟ حتما این موفقیت را بر روی کاغذ یادداشت کنید. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، می‌توانید به کارهایی که از پس انجام دادن آن‌ها بر آمده‌اید، افتخار کنید و خودباوری شما افزایش پیدا می‌کند.

▪️افرادی تحسین گر را برای دوستی انتخاب کنید!

به افرادی که در اطرافتان هستند دقت کنید. کدام یک از آن‌ها شما را تحسین می‌کنند و کدام یک به تخریب کردن شخصیت شما مشغول هستند؟

یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که این دو گروه از افراد را از یک دیگر تفکیک کنید و ارتباط خود با دوستانی که مدام شما را سرزنش می‌کنند قطع نمایید. البته در اینجا منظور ما از افراد تحسین گر افرادی نیست که به صورت غیر واقعی به تعریف و تمجید شما می‌پردازند بلکه منظورمان افرادی است که موفقیت‌های واقعی که داشته‌اید را به شما یادآوری می‌کنند.

▪️اهداف واقعی را انتخاب کنید!

متاسفانه بسیاری از افراد به انتخاب هدف‌هایی می‌پردازند که بیش از توان آن‌هاست و استعداد لازم را برای محقق کردن این اهدف ندارند. افرادی که به صورت مستمر بر رسیدن به یک هدف غیرواقعی پافشاری می‌کنند، به مرور زمان خودباوری خود را از دست می‌دهند و تا وقتی که به آن هدف نرسند، موفقیت‌های دیگر خود را نمی‌بینند.

▪️خود را با دیگران مقایسه نکنید!

یکی از راه‌های رسیدن به خودباوری این است که دست از مقایسه خود با دیگران بردارید. بسیاری از افراد به دلیل عدم شناخت واقعی از دیگران به مقایسه باطن زندگی خود با ظاهر زندگی دیگران می‌پردازند.

▪️خودتان را دوست داشته باشید!

هر فردی علاوه بر اینکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت در وجود خود دارد، برخی نقاط ضعف نیز دارد. یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که افراد خود را به همان صورتی که هستند، بپذیرند.

▪️بر روی ویژگی‌های مثبتی که دارید تمرکز کنید!

لحظاتی در روز را به فکر کردن در رابطه با ویژگی‌های مثبتی که دارید، اختصاص دهید. در این صورت علاوه بر اینکه می‌توانید به خود افتخار کنید و خودباوری و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، به یک شناخت در رابطه با خود می‌رسید.

▪️نظرات خود را بیان کنید!

آیا در خصوص انجام یک موضوع نیاز به توضیح بیشتر دارید؟ آیا یک مسئله را به خوبی نتوانسته‌اید درک کنید؟ آیا پرسشی مطرح شده است که نظر شما با نظر جمع متفاوت است؟

اگر جواب این سوالات مثبت است به شما توصیه می‌شود نظر خود را بدون هیچ ترسی بر زبان آورید حتی اگر دیگران به نظر شما توجه نمی‌کنند. یک بار این کار را انجام دهید تا متوجه شوید انرژی درونی شما تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.

▪️خود را سرزنش نکنید!

هنگامی که بخاطر اشتباهات خود را سرزنش می‌کنید، نتیجه‌ای جز نا امیدی و کاهش خود باوری ندارد. یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که هر فردی اشتباهات خود را قبول کند و بداند فقط او اشتباه نمی‌کند بلکه این اشتباهات برای همه ممکن است به وجود آید.این یکی دیگر از راه های تقویت خودباوری بود.

▪️کارهایی را انجام دهید که از انجام آن‌ها لذت میبرید!

همانطور که گفته شد، یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که افراد کارهایی را انجام دهند که از آن‌ها می‌ترسند. اما گاهی اوقات نیاز است به انجام کارهایی نیز بپردازید که انجام دادن آن‌ها شما را خوشحال می‌کند. ممکن است ورزش کردن یا روزنامه خواندن به شما احساس خوبی را منتقل کند پس به این علایق توجه داشته باشد و با انجام دادن آن‌ها به افزایش خود باوری کمک کنید.

 

تقویت خودباوری

اگر به موفقیتی رسیدید جشن بگیرید!

▪️جشن بگیرید!

یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که بعد از رسیدن به موفقیت، جشن بگیرید. ممکن است موفقیت شما کوچک باشد اما باور داشته باشید که مهم است. جشنی ترتیب دهید و به حاضرین در جشن بگویید که این موفقیت را کسب کرده‌اید. حتی گاهی اوقات ممکن است شرایط مناسبی برای جشن گرفتن وجود نداشته باشد در این صورت، شما می‌توانید برای خود هدیه‌ای هر چند کوچک بگیرید.

▪️به جای تمرکز بر روی نتیجه به تلاش‌هایی که داشته‌اید توجه کنید!

بسیاری از افراد فقط نتیجه برای آن‌ها مهم است و ممکن است به عنوان مثال ساعت‌ها مشغول خواندن یک درس شوند تا نمره خوبی کسب کنند. این افراد در صورتی که نتیحه قابل قبولی کسب نکنند، خودباوری آن‌ها تضعیف می‌شود و نا امید می‌شوند. یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که به تلاش‌هایی که داشته‌اید توجه کنید و حتی در صورتی که به نتیجه خوبی دست نیافتید، بدانید که تلاش‌های شما بیش از نتیجه اهمیت داشته است.

▪️کارهای جدید را امتحان کنید!

گاهی به انجام کارهایی بپردازید که برای شما جدید هستند. این کار باعث می‌شود علاوه بر اینکه برای شما تنوع به وجود می‌آید، تجربه نیز به دست آورید. به میزانی که تجربه شما در انجام کارها بیشتر باشد، خودباوری بیشتری خواهید داشت. همچنین شما میتوانید این کارهای جدید را در کنار افرادی که از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برید، انجام دهید.

▪️نه بگویید!

یکی دیگر از راه های تقویت خودباوری نهگفتن است. شاید برای شما عجیب باشد اما بهتر است بدانید یکی از راه‌های تقویت خودباوری این است که افراد مهارت نه گفتن را یاد داشته باشند. به کارهایی که انجام آن‌ها احساس لذت نمی‌کنید، نه بگویید. اگر دوست ندارید زمان خود را با فردی بگذرانید، با احترام به او نه بگویید.

▪️به خودتان توهین نکنید!

برخی از افراد هنگامی که نمی‌توانند به اهدافی که دارند برسند، به خود توهین می‌کنند و عبارات نامناسبی را به کار می‌برند. عباراتی مانند تو همیشه بی عرضه هستی یا تو همیشه دست و پا چلفتی هستی می‌توانند تاثیرات مخربی بر شخصیت شما بگذارند.

به جای اینکه اینگونه به خود توهین کنید، نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید. هنگامی که افراد با نقاط ضعف خود آشنا شوند می‌توانند بفهمند در چه شرایطی نمی‌توانند عملکرد مطلبوب داشته باشند.

راه های تقویت خودباوری

من نمیتوانم / میتوانم

خب راه های تقویت خودباوری رو با هم مرور کردیم امیدواریم که استفاده کافی از این مطلب رو برده باشید.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *