info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

نه گفتن و نه شنیدن
1.5/5 - (2 امتیاز)

فهرست مطالب

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

همیشه همه افراد سعی می ‌کنند که به هر چیزی پاسخ مثبت دهند و شاید پاسخ مثبت دادن راحت ترین راه به نظر بیاید، اما تا حالا به این فکر کرده اید که شاید پاسخ منفی بتواند در خیلی از شرایط گزینه‌ی بهتری باشد و شما را از بسیاری از دردسرها و مشکلات دور کند.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که وظایف بسیار زیادی را بر دوش دارید و باید آنها را در زمان بسیار کم انجام دهید می توانید با یادگیری توانایی نه گفتن تمام این وظایف را از دوش خود بردارید و به نوعی استرس های زندگی خود را کم کنید.

در کنار توانایی نه گفتن، توانایی نه شنیدن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نه شنیدن، یک مهارت است که باید افراد آن را فرا گیرند. تا به حال آیا نه شنیده‌اید؟ چه احساسی بعد از شنیدن آن داشته‌اید؟ کاملاً طبیعی است که تمام افراد بعد از اینکه با پاسخ منفی نسبت به خواسته‌های خود مواجه شوند، احساس ناراحتی در آن‌ها به وجود آید اما آنچه اهمیت دارد این است که احساس ناراحتی در آن‌ها ادامه پیدا نکند.

تمام افراد به خصوص افرادی که موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌اند، بارها و بارها با کلمه نه رو به رو شده‌اند.

در این مقاله، شما با تکنیک‌هایی آشنا خواهید شد که به کارگیری آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا توانایی نه گفتن و نه شنیدن را در خود تقویت کنید.

 

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

نه گفتن و نه شنیدین را یاد بگیرید

چرا باید توانایی نه گفتن را داشته باشیم؟

اگر بخواهید همیشه به همین روال ادامه بدهید و در تمام شرایط جواب مثبت بدهید باید به شما بگوییم که استرس های بیشتر از این را باید تحمل کنید و نمی توانید حتی یک ساعت در زندگی را به خودتان اختصاص دهید.

 دلایل قابل توجهی برای جواب نه دادن هست:

جواب نه ندادن به این معنا نیست که شما خودخواه هستید. در صورتی که مسئولیت جدیدی را قبول نمی کنید به این معنا می باشد که در حال حاضر مسئولیت های بسیار زیادی را بر دوش دارید و نمی خواهید که به خاطر پذیرفتن مسئولیت جدید، مسئولیت های قبلی خود را بی کیفیت ارائه دهید.

جواب نه ندادن می تواند این فرصت را برای شما به وجود بیاورد که کارها و مسئولیت‌های جدیدی را امتحان کنید. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به طور همیشگی یک کار یکسان را انجام می دهید با جواب منفی ندادن می توانید کارهای بسیار جدیدی را انجام دهید و به دنبال علایق خود بروید.

دلیل نداشتن توانایی نه گفتن و نه شنیدن:

از دوران بچگی هر زمان که می خواستیم جواب منفی بدهیم پدر مادرهای ما این کار را کاری زشت و بی احترامی می دانستند، اما خیلی وقت ها نیز پیش می آمد که ما به اجبار پدر مادر هایمان باید به درخواست برخی از اقوام نه می گفتیم.

به همین دلیل از بچگی تا کنون این باور در ذهن ما شکل گرفته است که جواب منفی دادن کار مودبانه ای به حساب نمی آید و باید در بیشتر مواقع از جواب مثبت استفاده کنیم وگرنه ما را آدمی بی ادب و گستاخ می بینند. همچنین بسیاری از ما به دلیل کمبود اعتماد به نفس، به دنبال این هستیم که دیگران ما را تایید کنند و هیچگاه با پاسخ منفی از سمت آن‌ها رو به رو نشویم.

از دلایل توانایی نه گفتن و نه شنیدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-می ‌ترسیم طرف مقابل واکنش بدی از خودش نشان دهد و یا می ترسیم که فرد ارتباطش را با ما قطع کند.

2-این تصور را داریم که باید در هر شرایطی همه افراد اطرافمان را راضی نگه داریم.

3-فکر می کنیم که جواب منفی دادن کار زشتی محسوب می شود.

4-بعد از اینکه به کسی جواب منفی می دهیم عذاب وجدان می گیریم.

5-زمانی که به شما پیشنهاد می شود، نمی توانید تصمیم بگیرید که جواب مثبت درست است و یا منفی.

6-افرادی که خجالتی هستند و توانایی نه گفتن را ندارند، این می تواند به دلیل خجالتی بودن آنها باشد.

7-یعنی درخواستم قبول میکنه؟ برخی افراد بدلیل نداشتن توانیی نه شنیدن نمیتوانند خواسته های خود را به دیگران بگویند.

8-این باور غلط که همیشه باید تایید شویم و کاری که از دیگران میخواهیم باید انجام شود، باعث میشود که نتوانیم نه بشنویم و جواب نه را قبول کنیم.

برخی از افراد نیز یک حد و حدودی را برای خودشان مشخص کرده‌اند که به یکسری پیشنهادات جواب منفی نمی دهند.

این پیشنهادات معمولاً شامل موارد زیر می باشد:

-زشت میشه اگر درخواست دوست صمیمیو رد کنم

-زشت میشه اگه به دوست صمیمیم پول قرض ندم

-زشت میشه اگه از این گروه بیرون بیام

-زشت میشه وقتی می تونم باهاش بیرون نرم

-زشت میشه بهش بگم که کار دارم

یکی از موارد شایع که اکثرا همه ما گرفتار آن هستیم و باعث میشود نتوانیم نه بگویم خجالتی بودن هست.

اکثر این زشت میشه هایی که استفاده می شود نشانه خجالتی بودن است و به معنای این نیست که نخواهیم قبول نکنیم بلکه نمیتوانیم قبول نکنیم.

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

#سیاست رفتاری     #مهارت فردی

در صورتی که نتوانید توانایی نه گفتن را در خود تقویت کنید، همیشه باید مسئولیت‌هایی را قبول کنید که در کنار آنها استرس های زیادی در زندگی شما به وجود می‌ آورد. درست است که نه گفتن کار بسیار مشکلی می باشد اما می تواند استرس های شما را کاهش دهد. در ادامه شما را با مواردی آشنا خواهیم کرد که برای افزایش توانایی نه گفتن باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

چگونه توانایی نه گفتن خود را افزایش دهیم؟

1-خود را مقایسه نکنید

بهتر است هیچگاه خودتان را با همکارتان مقایسه نکنید، اگر همکار شما مسئولیت های بسیار زیادی را به دوش می کشد حتماً ظرفیت این مسئولیت ها را دارد و در صورتی که شما این ظرفیت را ندارید، مجبور نیستید که همانند او همه مسئولیت ها را بر گردن بگیرید. هر فردی باید به اندازه ظرفیت خود مسئولیت به عهده می گیرد.

2-به تمام درخواست ها جواب مثبت ندهید

پس بدانید که همیشه نباید به تمام درخواست ها جواب مثبت داد وقتی که شما بیش از ظرفیتتان مسئولیت‌هایی را بر دوش میگیرید باعث می ‌شود تا استرس بسیار زیادی را تحمل کنید و این می تواند شما را از پا در بیاورد.

جواب مثبت دادن یعنی اینکه افراد دیگر توانایی انجام این کار را ندارند. اما وقتی که شما به مسئولیتی جواب منفی می دهید می توانید این فرصت را به افراد دیگری بدهید که آن مسئولیت را بر دوش بگیرند. شاید نتوانند همانند شما کار کنند اما جواب منفی شما باعث شده است تا فرد دست به کار شود.

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

بگوید نه!

 3-زمان مناسب برای جواب منفی دادن را بدانید

زمانی که نمی توانید برای جواب منفی دادن تصمیم درست بگیرید می توانید با استفاده از راهکارهای زیر وظایف و یا مسئولیت هایی که به شما گفته می ‌شود را ارزیابی کنید و سپس جواب مثبت و یا منفی دهید.

4- میزان استرس بله گفتن برای پذیرفتن کاری را بسنجید

زمانی که می ‌خواهید کاری را بپذیرید باید به این فکر کنید که آیا در طولانی مدت و یا کوتاه مدت استرسی را برای شما به همراه دارد و یا خیر. در صورتی که قبول کردن مسئولیت و یا کار می تواند برای شما به طور طولانی مدت استرسی را به همراه داشته باشد، پس بهتر است که از پذیرفتن آن کار خودداری کنید.

5-کار های خود را اولویت بندی کنید

زمانی که کار و یا مسئولیت جدیدی به شما پیشنهاد می ‌شود باید به این فکر کنید که کاری که قرار است به آن پاسخ مثبت دهید برای شما اولویت دارد و یا خیر. در صورتی که کار برای شما اولویت داشت باید آن را بپذیرید اما اگر فکر می کنید که دارای اولویت بسیار کمی برای شما می باشد، بهتر است که آن کار را نپذیرید.

6-احساس گناه نکنید

به خاطر احساس گناه مسئولیت و تقاضاهایی که به شما پیشنهاد می شود را قبول نکنید. در این صورت استرس ناشی از مسئولیت می تواند بیشتر شود.

7-قبل از تصمیم گیری فکر کنید

وقتی کسی به شما پیشنهاد کاری را می دهد بهتر است که از او بخواهید تا به شما فرصت فکر کردن بدهد. در زمان تصمیم گیری به این فکر کنید که آیا پیشنهاد داده شده با شما سازگاری دارد و یا خیر. اگر طرف مقابل فرصت زیادی برای فکر کردن شما ندارد باید در مدت زمان بسیار کوتاهی فکر کنید.

نحوه نه گفتن

شما با گفتن یک کلمه نه می توانید خیلی راحت از پذیرفتن خیلی کارها رها شوید. توانایی نه گفتن برای بسیاری از افراد کاری مشکل به نظر می ‌رسد اما در ادامه توصیه هایی ارائه شده است که می توانید آنها را در هنگام پاسخ منفی دادن به یاد داشته باشید:

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

نه گفتن و نه شنیدن

1-بهتر است از عبارت های تردیدی استفاده نکنید:

زمانی که کسی از شما درخواست می کند و شما در مقابل از پاسخ هایی مانند فکر نکنم بتونم و یا مطمئن نیستم استفاده می کنید طرف مقابل شما فکر می ‌کند که ممکن است پاسخ شما تغییر کند و یا مثبت شود.

2-زیاد توضیح ندهید:

وقتی می خواهید به درخواست کسی جواب منفی دهید دلیل خود را با توضیح بسیار کمی بیان کنید و سعی کنید که از توضیح دادن زیاد دوری کنید.

3-راستگو باشید:

نیازی نیست ک برای پاسخ منفی دادن دروغ بگویید. بهتر است که حقیقت را به طرف مقابل خود توضیح دهید.

4-رفتار محترمانه داشته باشید:

افرادی که از شما درخواست هایی می کنند انتظار دارند که شما به آنها جواب مثبت دهید اما وقتی که جواب شما منفی است جوری آن را بیان کنید که احترام خود را بتوانید به خواسته فرد نشان دهید.

5-امکان تکرار درخواست وجود دارد:

وقتی فردی با پاسخ منفی شما روبرو شود ممکن است که دوباره درخواست خود را تکرار کند، بنابراین شما دوباره باید پاسخ منفی خود را تکرار کنید و می توانید این بار دلیل خود را بیان نکنید و یا آن را خیلی مختصر به طرف مقابل توضیح دهید.

6-تکرار و تمرین کنیم:

همه ما عادت داریم که به همه چیز پاسخ مثبت دهیم، بنابراین جواب منفی دادن برای ما کمی سخت می ‌باشد اما با تکرار و تمرین می توانیم توانایی نه گفتن را در خود تقویت کنیم. بعد از این که این توانایی را به دست آوردید متوجه خواهید شد که زندگی شما چقدر راحت تر شده است و چگونه به راحتی استرس را از خود دور کرده اید.

توانایی نه گفتن و نه شنیدن

نه شنیدن را یاد بگیرید

چرا باید توانایی نه شنیدن را داشته باشیم؟

تا به حال شده بخواهید درخواستی را با دیگران در میان بگذارید اما از ترس اینکه به شما پاسخ منفی دهند، از آن منصرف شده باشید؟

یکی از ترس‌هایی که باعث می‌شود به موفقیت نرسیم، ترس از نه شنیدن است زیرا هنگامی که ترس از نه شنیدن در افراد وجود داشته باشد، فرصت‌های زیادی را از دست خواهند داد که نتیجه آن‌ چیزی جز سرخوردگی در آینده برای آن‌ها نخواهد بود. در ادامه شما را با مواردی آشنا خواهیم کرد که برای توانایی نه شنیدن باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

چگونه توانایی نه شنیدن خود را افزایش دهیم؟

نه شنیدن کاملاً طبیعی است:

اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کاملاً عادی است که یک فرد در زندگی روزمره تعداد نه‌هایی که می‌شنود، بیشتر از تعداد بله‌ها باشد و قرار نیست هنگامی که نه می‌شنود، خود را ببازد.

باورهای اشتباه را کنار بگذارید:

متاسفانه خیلی از افراد این باور را دارند که باید همیشه مورد تایید دیگران قرار گیرند و از آن‌ها کلمه بله را بشنوند. اما اگر واقع بینانه فکر کنید خواهید دید هر فردی در مسیر رسیدن به اهدافشان بارها مورد تایید دیگران قرار نمی‌گیرد. اگر این باور را نتوانید کنار بگذارید، باعث می‌شود از خواسته‌های خود دست بکشید و یا در رسیدن به آن‌ها با مشکلات زیادی رو به رو شوید.

دیگران حق دارند به ما نه بگویند:

همانطور که شما حق دارید به دیگران نه بگویید دیگران هم حق دارند به درخواست شما پاسخ منفی دهند.

 

نه گفتن و نه شنیدن را یا بگیرید تا دچار گرفتاری هایی نشوید که نمیخواستید.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *