info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

خودباوری

خودباوری

خودباوری

یکی از مهم‌ترین عواملی که در رسیدن افراد به موفقیت نقش دارد، خودباوری می‌باشد. ممکن است برای بسیاری از شما پیش آمده باشد که قصد داشته باشید در حضور چند نفر صحبت کنید اما از ترس اینکه مورد تمسخر واقع شوید، ترجیح داده‌اید سکوت کنید.

همچنین ممکن است موقعیت‌های مهمی در زندگی برای شما به وجود آمده باشد و شما آن موقعیت را با وجود توانایی و استعدادی که داشته‌اید در اختیار افراد دیگر قرار داده‌اید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود بتوانید موانع ذهنی را پشت سر بگذارید، این است که خودتان را باور داشته باشید. هنگامی که افراد خودباوری داشته باشند، بهتر می‌توانند از موقعیت‌ها و شرایط استفاده کنند. به همین دلیل تلاش کردیم در این مقاله شما را با نکاتی آشنا سازیم که در افزایش خودباوری نقش موثری دارند.

در ابتدا تعریفی از خود باوری ارائه خواهیم داد و سپس به نکاتی اشاره خواهیم کرد که می‌توانند در رسیدن به خودباوری به ما کمک کنند.

 

خودباوری چیست؟

خود باوری

خودتان را باور داشته باشید

بسیاری از افراد گمان می‌کنند خودباوری یعنی اینکه کمبودها را نادیده بگیرند. اما این تصور اشتباه است. خود باوری به این معناست که شما استعدادها و توانایی‌های خود را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید. برای رسیدن به خود باوری، افراد باید بر روی آنچه در اختیار دارند، تمرکز نمایند و از آن‌ها در جهت رفع نقاط ضعفی که دارند، استفاده کنند تا بتوانند با سرعت بیشتری در مسیر موفقیت حرکت نمایند.

افرادی که توانایی‌های خود را باور دارند حتی در صورتی که در انجام یک فعالیت موفق نشوند، ناامید نمی‌شوند و تلاش می‌کنند توانایی و استعدادهای خود را پرورش دهند و راه رسیدن به هدف را پیدا کنند.

 

خودباوری

دیدگاه خودتان را نسبت به شکست تغییر دهید!

 

هنگامی که در انجام یک فعالیت موفق نمی‌شوید، از عبارت شکست خوردن استفاده نکنید. دیدگاهی که افراد نسبت به شکست خوردن دارند، می‌تواند احساس بی فایدگی در آن‌ها به وجود آورد. بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که در واقع شکست خوردن باعث به وجود آمدن احساس بی فایدگی نمی‌شود بلکه دیدگاهی که شما نسبت به شکست دارید باعث به وجود آمدن این احساس می‌شود. این جمله را در ذهن خود حک کنید که پشت هر انسان موفق، شکست‌هایی بزرگ قرار گرفته است.

هنگامی که دیدگاه خود نسبت به شکست خوردن را تغییر دهید، پس از موفق نشدن در رسیدن به هدف عقب نشینی نمی‌کنید، بلکه مصمم‌تر تلاش می‌کنید.

 

چرا باید در زندگی خودباوری داشته باشیم؟

همه‌ی افراد در زندگی باید خودباوری داشته باشند. افرادی که خودشان را باور ندارند حتی ممکن است با وجود توانایی و استعداد بالایی که دارند، موقعیت‌ها و فرصت‌ها را سریع از دست دهند. ممکن است افرادی در اطراف شما وجود داشته باشند که استعدادهای شما را باور ندارند و همین عامل باعث شده به استعدادهای خودتان شک کنید اما بهتر است بدانید کسی قابلیت منتقل کردن احساس حقارت را به شما ندارد جز اینکه خودتان با او هم عقیده باشید.

 

پیشنهاد میکنم این مقالات رو هم حتما بخونید.(تقویت خود باوریسیاست رفتاری)

 

چگونه به خودباوری برسیم؟

 

1ــ استعدادهای خود را بشناسید!

امکان ندارد فردی را پیدا کنید که هیچ استعدادی نداشته باشد. همه‌ی افراد از توانایی‌ها و استعدادهایی برخوردار هستند اما ممکن است آن‌ها را کشف نکرده باشند. هنگامی که متوجه می‌شوید استعدادی درون شما وجود دارد، باید احساس غرور کنید نه اینکه مدام احساسات خود را سرکوب کنید که مبادا از سمت دیگران مسخره شوید.

 

ـ2ـ موفقیت‌های خود را ثبت کنید!

انسان‌ها عادت دارند بر روی ویژگی‌های منفی و شکست‌ها متمرکز شوند. یکی از بهترین راه‌حل‌هایی که باعث می‌شود به خودباوری برسید، ثبت نمودن موفقیت‌ها و پیروزی‌هایی می‌باشد که در زندگی به دست آورده‌اید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که وقتی به پیروزی می‌رسید و در انجام یک کار موفق می‌شوید، آن را در دفتری که مختص انجام این کار است، ثبت نمایید.

به نظر شما چرا انجام این کار اهمیت دارد؟

هنگامی که موفقیت‌های خود را ثبت می‌کنید و به این موفقیت‌هایی که کسب کرده‌اید، نگاه می‌کنید به یاد می‌آورید در گذشته موفق به انجام کارهای فوق العاده‌ای شده‌اید، پس می‌توانید در آینده‌ای نه چندان دور، کارهای بزرگ‌تری را نیز انجام دهید.

 

3ــ شما یک قهرمان هستید!

خودباوری

قهرمان خودتان باشید تا قهرمان دیگران شوید

هیچ گاه خودتان را دست کم نگیرید و ذهنتان را خالی از تصاویر منفی که از خود ساخته‌اید، نمایید. هر روز جلو آینه بایستید و جملات زیر را با خود تکرار کنید:

ـ من در انجام کارها بهترین هستم.

ـ من قهرمان زندگی خودم هستم.

 

4ــ به ویژگی‌های مثبت فکر کنید!

هر شب قبل از اینکه بخوابید، در یک محیط آرام بنشینید و ببینید دوست دارید چه ویژگی‌های مثبتی در شما به وجود آید. ویژگی‌هایی را که می‌نویسید در مکانی قرار دهید که در بیشتر ساعات روز جلو چشم شما باشد. این کار باعث می‌شود با انرژی بیشتری برای کسب کردن این ویژگی‌ها تلاش کنید.

 

5ــ نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنید!

خودباوری

نقاط ضعف نقاط قوت

بسیاری از افراد با کارتون دامبو آشنا هستند. در این کارتون، دامبو به علت گوش‌های بزرگی که داشت مورد تمسخر دیگر شخصیت‌های کارتون قرار می‌گرفت و همین عامل باعث شده بود احساس بدی نسبت به گوش‌های خودش پیدا کند. با گذشت زمان، دامبو فهمید می‌تواند از گوش‌های بزرگش استفاده‌های زیادی داشته باشد و تصمیم گرفت دیدگاهش را تغییر دهد و دیگر تنفری نسبت به گوش‌هایش نداشته باشد.

همه‌ی ما باید در زندگی چنین باشیم. نباید مدام تمام انرژی خود را صرف تمرکز بر نقاط منفی کنیم. همه‌ی انسان‌ها در وجود خود عیب‌هایی دارند اما آنچه انسان‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند این است که آیا می‌توانند در کنار عیب‌هایی که دارند به کشف استعداد‌های خود بپردازند یا خیر؟!

به عنوان مثال، ممکن است شما شخصی سمج و لجباز باشید. در صورتی که بتوانید به نکته مثبت این ویژگی‌های شخصیتی فکر کنید با بهره گیری از سماجت، فردی با عزم و سرسخت خواهید شد.

 

6ــ به تقویت قدرت‌های برتری که دارید بپردازید!

به ویژگی‌های جسمانی، شخصیتی و… که در شما وجود دارند، فکر کنید و ببینید کدام یک از این ویژگی‌های شما نسبت به دیگر ویژگی‌ها برتر هستند. به عنوان ممکن است شما دونده خوبی باشید و یا قدرت بیان بالایی داشته باشید. پس از اینکه ویژگی‌های برتر را شناسایی کردید، تلاش کنید آن‌ها را بیش از پیش تقویت نمایید. خودباوریتان را تقویت کنید.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *