info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

افزایش اعتماد به نفس کودکان

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

مقدمه:

یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر بودن است. برای این منظور از تلاش‌هایشان تعریف کنید، درباره احساساتشان آزادانه صحبت کنید و اجازه دهید اشتباه کنند. اعتماد به نفس یکی از بزرگترین هدیه‌هایی است که پدر و مادر می‌توانند به فرزندشان بدهند. با این کار افزایش اعتماد به نفس در کودکان را تقویت کنید.

فهرست مطالب

تقویت اعتماد به نفس در کودک

خوشبختانه، اعتماد به نفس را می‌توان از همان اولین سال‌های زندگی در کودک تقویت کرد. تری آپتر، روانشناس و نویسنده هفت کتاب با موضوع خانواده، می‌نویسد: والدین با «آماده‌سازی عاطفی» قادرند فرزندانی با قدرت حل مسئله بزرگ کنند که عواطف و احساسات خود را اداره می‌کنند و از پس امور اجتماعی برمی‌آیند.راهکار هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

#را ه های تقویت اعتماد به نفس

 

 نکاتی در زمینه ایجاد عزت نفس در کودکان

صرفاً تمجید از کودک شما در واقع می­تواند بیش از سود آن آسیب برساند. در اینجا یک راهنمای جامع در مورد چگونگی ایجاد اعتماد به نفس در کودک آورده شده است.

1. یک قدم به عقب بردارید

جیم تیلور ، نویسنده کتاب می­گوید بچه های شما گوش می دهند و  پیامی لازم ندارند ، همانطور که مشخص شد ، روش های بهتری برای افزایش اعتماد به نفس کودکان وجود دارد . به جای اینکه  هر کاری که بچه ها انجام می دهند ، را ستایش کنید – شروع به کمک به آنها در داشتن مهارت کنید. برای انجام این کار ، شما باید یاد بگیرید که قدم به عقب بگذارید و بگذارید فرزندتان ریسک کند ، انتخاب کند ، مشکلات را حل کند و به همان کاری که شروع می کند پایبند باشد.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

با ایجاد حس قدرت در کودکان به افزایش عزت نفس آنها کمک کنید

2. ستایش بیش از حد از بچه ها بیشتر از فایده ضرر دارد

عزت نفس ناشی از احساس دوست داشتن و امنیت و رشد مهارت است ، و تیلور می گوید ، اگرچه والدین اغلب با دو ماده اولیه فرزندان خود را پرورش می دهند ، شایستگی و مهارت در کارها  که هر دو به زمان و تلاش نیاز دارد. وی می گوید: “هر چقدر بخواهیم ، نمی توانیم از بچه های خود به شایستگی ستایش کنیم”

ستایش بیش از حد از بچه ها

در واقع ، با ستایش بیش از حد از بچه ها نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان نمی شود ،بلکه ما بیشتر از اینکه فایده داشته باشیم آسیب می رسانیم . اگر مدام به فرزند خود بگویید که او در حال انجام یک کار خارق العاده است ،در واقع تایید می کنید که دیگر نیازی به فشار آوردن به خودش ندارد. اما این اعتماد از انجام ، تلاش ، شکست و تلاش مجدد حاصل می شود – از طریق تمرین.

 3– به فرزندتان اجازه دهید خطرهای سالم را بپذیرد

با هر شروع خودتان مجبور می­شوید که عقب بایستید در حالی که کودک شما خطرهای سالم را می پذیرد. برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان در دنیا ، بچه ها باید انتخاب کنند و مسئولیت انتخاب هایشان را بپذیرند. پدر و مادرهای زیادی وجود دارند که سعی دارند بچه هایشان را مدام از شکست نجات دهند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

با شناسایی استعداد های کودکان به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک کنید

4به بچه ها اجازه دهید خودشان انتخاب کنند

وقتی بچه ها متناسب با سن خودشان انتخاب می­کنند ، احساس قدرت می­کنند ، با اشاره به اینکه بچه های دو ساله می­توانند عواقب تصمیمات خود را در نظر بگیرند. برای مثال همیشه به بچه هایتان  اجازه دهید که در زمستان کت ، کلاه و دستکش بپوشند. هنگامی که آنها تفاوت بین سرد و گرم را دانستند ، نتیجه کار به آنها بستگی خواهد داشت. آنها باید بر بدن خود کنترل داشته باشند و مسئولیت انتخاب های خود را به عهده بگیرند.

 

5. بگذارید در خانه کمک کنند

تیلور می گوید: در جهت افزایش اعتماد به نفس کودکان ، آنها به فرصت هایی نیاز دارند تا توانایی خود را نشان دهند و احساس کنند سهم آنها با ارزش است. در خانه ، این بدان معناست که از آنها می­خواهید حتی در زمان کودکی برای آشپزی ، چیدن میز و مرتب کردن تخت خواب کمک کنند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

هیچ وقت به کودکتان حس ناتوانی و عذاب وجدان ندهید

 

6. آنها را تشویق کنید تا به دنبال منافع خود باشند

روش مطمئن دیگر برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان تشویق آنها به انجام کارهایی است که به آنها علاقه نشان می­دهند و سپس اطمینان حاصل کنید که آنها را به اتمام می­رسانند. مهم نیست که چه وظیفه ای باشد ، این می تواند از دوره های شنا گرفته تا سطح خشونت در بازی های ویدیویی باشد. موضوع این است که آنها به آنچه شروع می­کنند پایبند بمانند ، بنابراین در پایان احساس می­کنند که به موفقیت دست یافته اند و ایم امر خود باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود

 

7.وقتی بچه ها تقلا می کنند یا شکست می خورند چه باید کرد

اگر عزت نفس فرزندتان از تیم ژیمناستیک کوتاه شود یا نتواند جداول ضرب را حفظ کند ، افت می کند؟ادر اینجا وظیفه والدین این است که نگذارند کودکشان حس عذاب وجدان داشته باشد.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

برای کودکتان هدف تعیین کنید

 

8. ثابت کنید که عشق شما بدون قید و شرط است

به کودک خود این اطمینان را بدهید که حتی اگر شکست بخورد یا تصمیمات بدی بگیرد ، او را دوست دارید. باید خاطرنشان کرد ، اگر تمام آنچه در مورد آن صحبت می­کنید بی چون و چرا اجرا کند ، فکر خواهد کرد شما فقط او را به خاطر کارنامه خود یا سربازی که در نمایش داشته دوست دارید.این اطمینان از علاقه والدین و قضاوت نکردن او مهم ترین عامل در افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

 

9. اطمینان حاصل کنید که اهداف کودک شما در سطحی متناسب با توانایی او قابل دستیابی است

این امر ممکن است به معنای پیشنهاد او برای پیوستن به لیگ خانگی باشد ، جایی که او می­تواند مانند یک ستاره احساس کند که آخرین ستاره تیم است. مک لئود این درس را زمانی آموخت که پسرش الکس در کلاس دوم بود. وقتی مک لئود چند کتاب از خانه درخت جادو را آورد ، که کمی بالاتر از سطح الکس بود ، الکس که احساس می کرد در مطالعه خواندن ناکام مانده است و آماده تسلیم شدن بود. وی یادآوری می­کند: “او هر دو روز یکبار مطالعه می کرد و چنان به خود افتخار می کرد که به مطالعه مجموعه Goosebumps ادامه داد ، پس از آن ، مادر و پسر در مورد چگونگی جواب دادن به الکس برای تمرین صحبت کردند و پدر استقامت او را ستود.

 

10.چک لیست عزت نفس شما

در اینجا برخی از مواردی است که انجمن بهداشت روان کانادا می گوید شما می توانید برای تربیت بچه ها و افزایش اعتماد به نفس کودکان – انجام دهید:

  • احساس خاص بودن :

به فرزندان خود کمک کنید استعدادها و ویژگی های منحصر به فرد خود را کشف کنند و به نقاط قوت خود اهمیت دهند. اما همچنین به آنها بیاموزید که احساس خاص بودن به معنای احساس بهتر بودن از دیگران نیست.

 

به بچه های خود بیاموزید که برای رسیدن به یک هدف تلاش کنند و به موفقیت های خود افتخار کنند. فرصت های موفقیت و در نتیجه راهی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان را برای آنها فراهم کنید.

 

  • سعی کنید، دوباره امتحان کنید

فرزندان خود را تشویق کنید تا چیزها را به روش خود امتحان کنند ، با چالش ها روبرو شوند و ریسک کنند.

 

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *