info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

راه های تقویت اعتماد به نفس

راه های تقویت اعتماد به نفس

راه های تقویت اعتماد به نفس

ــ اعتماد به نفس چیست؟

ــ چرا اعتماد به نفس از اهمیت بالایی برخوردار است؟

ــ راه های تقویت اعتماد به نفس چیه؟

در این مقاله قصد داریم به پرسش‌های مطرح شده، پاسخ دهیم.

 

اعتماد به نفس چیست و چرا اهمیت دارد؟

اعتماد به نفس (Self-Confidence)، یعنی اینکه هر یک از ما تا چه حد می‌توانیم به توانمندی‌هایی که داریم، اعتماد داشته باشیم.

یکی از مهم‌ترین نیازهایی که هر فرد در طول زندگی دارد، نیاز به اعتماد به نفس است. هنگامی که افراد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشند، احساس مفید بودن دارند و با آمادگی بیشتری به عرصه‌های مختلف وارد می‌شوند که نتیجه آن، موفقیت است.

همچنین هنگامی که افراد، اعتماد به نفس بالایی داشته باشند، وقتی با یک مشکل یا بحران رو به رو می‌شوند، می‌توانند بهترین واکنش را داشته باشند.

از اونجا که داشتن و تقویت اعتماد به نفس یه مهارت فردی هستش پیشنهاد میکنم این مقاله رو هم بخونید. شاید بدردتون بخوره. (مهارت های فردی)

راه های تقویت اعتماد به نفس

روش‌های گوناگونی وجود دارند که باعث می‌شوند افراد اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهد شد.

ــ خود را بشناسید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

مهم‌ترین عاملی که در اعتماد به نفس افراد نقش دارد، این است که هر فرد تا چه میزان شخصیت خود را می‌شناسد؟ فردی که نمی‌تواند نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد و به عبارتی به ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی خود واقف نیست، نمی‌تواند اعتماد به نفس خوبی داشته باشد. در اینجا اشاره به یک نکته ضروری است اینکه در نظر داشته باشید هیچ فردی کامل نیست و همه‌ی افراد یک سری نقاط ضعف دارند بلکه مهم این است که نقاط ضعف خود را قبول کنند و سعی در رفع آن‌ها نمایند.

ــ مسئولیت پذیر باشید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس اینه که هر وقت وظیفه‌ای به عهده شما گذاشته می‌شود، سعی کنید با تمام توان و انرژی که دارید آن کار را به پایان برسانید. هنگامی که افراد مسئولیتی را قبول می‌کنند اما در انجام آن کوتاهی دارند، این ندانم کاری‌ها بر اعتماد به نفس آن‌ها تاثیر می‌گذارد. در مقابل، فردی که مسئولیت پذیر است هر بار که می‌بیند مسئولیتی که به عهده‌اش گذاشته شده است، به درستی انجام شده می‌تواند بیش از پیش، توانایی‌هایی خود را باور کند.

ــ ویژگی‌های منفی را دور کنید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

گاهی اوقات، آن چیزی که باعث می‌شود افراد اعتماد به نفس پایینی داشته باشند، ویژگی‌های منفی است که در آن‌ها وجود دارد. بسیاری از این ویژگی‌ها قابل تغییر هستند. به عنوان مثال ممکن است کمبود وزن یا کاهش وزن، در اعتماد به نفس افراد تاثیر گذاشته باشد پس بهتر است دست به کار شوید و با رسیدن به وزن دلخواه، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. کنار گذاشتن ویژگی ها بد یکی دیگه از راه های تقویت اعتماد به نفس است.

ــ زمان حال را برای زندگی انتخاب کنید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

#زندگی شاد

به نظر شما منظور از در حال زندگی کردن چیست؟ برخی از افراد مدام به وقایعی که در زمان گذشته اتفاق افتاده است فکر می‌کنند و یا تمام تمرکز خود را بر روی زمان آینده گذاشته‌اند. به عنوان مثال با خود می‌گویند:

ــ کاش در سخنرانی که دو ماه قبل برگزار شد از این جمله استفاده نمی‌کردم.

ــ کاش این ماشین را نمی‌خریدم.

ــ اگر در رشته تحصیلی مد نظرم قبول نشوم چه خواهد شد؟

ــ و…

بهتر است بدانید این ای کاش‌ها و اگرها، فقط تمرکز شما را به هم میریزند. اینکه شما در آینده چه عملکردی داشته باشید، به عملکردی که هم اکنون دارید بستگی دارد پس نگران آینده نباشید و حسرت خوردن برای گذشته را کنار بگذارید تا بتوانید به بهترین شکل از زمان حال استفاده کنید و نتیجه شگرف آن را در افزایش اعتماد به نفس مشاهده کنید.

ــ به درستی انتخاب کنید!

 

راه های تقویت اعتماد به نفس

#سیاست رفتاری

فرقی نمیکند که تنها در منزل حضور داشته باشید  یا در جمع دوستان، آن چیزی که مهم است این است که در هر شرایطی، آراسته باشید و لباس‌های مناسبی را برای پوشیدن انتخاب کنید. هنگامی که افراد به ظاهر و سبک پوشش خود اهمیت می‌دهند، اعتماد به نفس آن‌ها دو چندان می‌شود. افرادی که برای اولین بار قرار است با شما ارتباط برقرار کنند به این دلیل که با اخلاق شما آشنایی ندارند ممکن است از روی ظاهر و پوششی که دارید، شما را قضاوت کنند و به شما بازخورد دهند . به همین دلیل انتخاب‌های مناسب می‌توانند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند و روشی مناسب برای شروع کردن رابطه باشند و یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس میباشد.

ــ با برنامه پیش روید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تقویت اعتماد به نفس افراد نقش دارد و یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس میباشد، برنامه ریزی است. هنگامی که افراد با برنامه ریزی پیش روند، جلوی عملکرد ضعیف گرفته می‌شود.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چگونه با برنامه پیش برویم یا به عبارتی دیگر، چگونه آمادگی داشته باشیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: مثلاً هنگامی که وارد یک رشته تحصیلی می‌شوید یا شغل جدیدی را انتخاب می‌کنید، تلاش کنید با توجه به هدفی که دارید آن دسته از عواملی که باعث رسیدن به هدف می‌شود را بشناسید و این اهداف و یا کارها را به قسمت‌های کوچکی تقسیم بندی نمایید تا رسیدن به آن‌ها با سهولت بیشتری انجام گیرد.

ــ درست ایستادن را یاد بگیرید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

یکی دیگری از عواملی که در تقویت اعتماد به نفس، نقش دارد و باعث می‌شود فرد مقابل به اعتماد به نفسی که در شما وجود دارد، پی ببرد نحوه ایستادن شماست. فقط کافی است هنگامی که ایستاده‌اید سعی نمایید کمی شکم خود را عقب بکشید و در مقابل، سینه‌ها را به سمت جلو بیاورید.

ــ رابطه با افرادی که انرژی منفی به شما منتقل می‌کنند ممنوع است!

راه های تقویت اعتماد به نفس

از دیگر راه های تقویت اعتماد به نفس دوری از افراد منفی باف و منفی گراس. در اطراف همه ما افرادی وجود دارند که مدام انرژی منفی منتقل می‌کنند. آن چیزی که در اینجا مهم است، این است که اجازه ندهید عقیده‌های ناسالم از سمت افراد منفی به ذهن شما وارد شود زیرا نتیجه آن مسموم کردن ذهن شماست. اگر به درستی یک کار اطمینان دارید، دلیلی ندارد با افرادی که مدام انرژی منفی می‌دهند تصمیم خود را به اشتراک بگذارید زیرا این انرژی منفی تا حد زیادی می‌تواند اعتماد به نفس شما را کاهش بدهد و موانعی را در رسیدن به هدف ایجاد نماید.

ــ شما فردی باقابلیت هستید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

#خودباوری

حتما شنیده‌اید که می‌گویند انسان‌ها اشرف مخلوقات هستند. بی دلیل انسان‌ها به این درجه نرسیده‌اند. مطمئن باشید همه ما از استعداد و قابلیت‌هایی برخوردار هستیم هر چند ممکن است آن‌ها را کشف نکرده باشیم. تلاش کنید بفهمید چه استعدادهایی در شما وجود دارد. شناخت این استعدادها نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفس دارند و میشه گفت یکی از مهمترین راه های تقویت اعتماد به نفس شناخت استعداد و قابلیت های خود است.

ــ بهانه تراشی را کنار بگذارید!

راه های تقویت اعتماد به نفس

از دیگر راه های تقویت اعتماد به نفس بهنانه جویی نکردن است. برخی از افراد در مسیر رسیدن به اهداف، بهانه‌های مختلف می‌آورند تا بتوانند خود و یا دیگران را قانع کنند. به عنوان مثال می‌گویند من به همین شکل هستم و چون همین گونه بزرگ شده‌ام، پس نمی‌توانم تغییر کنم!

این توجیهات اصلاً پذیرفته نیستند پس تلاش کنید با تغییر طرز فکر به این نتیجه برسید که هر فرد، قدرت انتخاب و تصمیم گیری دارد و دلیلی ندارد که گذشته، آینده ما را در دست بگیرد.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *