info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

زندگی شاد

زندگی شاد

چگونه زندگی شاد داشته باشیم

تا به حال شده با خود عهد ببندید که برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید و یک زندگی شاد را برای خودتان به وجود بیاورید اما بعد از گذشت مدت کوتاهی، تمام قول و قراری که با خود گذاشته‌اید را زیر پا بگذارید؟

و یا اینکه تا به حال شده احساس کنید زندگی شما یکنواخت است و انرژی و انگیزه کافی برای ایجاد زندگی شاد را ندارید؟

برای اینکه از زندگی لذت بیشتری ببرید، شما را با نکاتی آشنا خواهیم کرد که رعایت آن‌ها احساس خوبی در شما به وجود می‌آورد.

 

اجازه دهید قبل از اینکه شما را با این نکات آشنا کنیم به جمله ای اشاره کنیم که جای تامل دارد:

” لحظه‌های زندگی غیر قابل برگشت هستند”

 

ما انسان هستیم و به عنوان یک انسان باید بدانیم زمانی در زندگی هنر کرده‌ایم که با وجود مشکلات و سختی‌های زیاد، خود را نبازیم و به دنبال این باشیم که بیش از پیش یک زندگی شاد برای خود به وجود آوریم.

 

زندگی شاد

خیام اگر ز باده مستی خوش باش

با ماه رخی اگر نشستی خوش باش

چون عاقبت هستی ما نیستی است

انگار که نیستی چو هستی خوش باش

 

▪️از رابطه‌‌های دوستانه‌ای که دارید مراقبت کنید!

 

زندگی شاد

دوام رابطه دوستی

هنگامی که با فرد یا افرادی رابطه دوستانه برقرار می‌کنید، باید مراقب این رابطه باشید تا دوام بیشتری پیدا کند. سعی کنید در پایان هفته با دوستانتان به کوهنوردی و یا سینما بروید. هنگامی که افراد از رابطه‌های دوستانه قوی برخوردار هستند در مواجهه با مشکلات زندگی می‌توانند از دوستانشان کمک بگیرند و بدانند تنها نیستند و همین مورد یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند در ایجاد زندگی شاد موثر باشد.

 

▪️ببخشید!

افرادی که در زندگی به دیگران چیزی می‌بخشند در مقایسه با دیگران از زندگی شادتری برخوردار هستند. دقت داشته باشید منظور از بخشندگی این نیست که لزوماً به دیگران چیزهایی که از ارزش مادی برخوردار هستند، بدهید. به عنوان مثال ممکن است شما توانایی خوبی در تدریس دروس ابتدایی داشته باشید. شما می‌توانید به کودکی که والدینش از سواد کافی برخوردار نیستند، برای فهم بهتر دروس کمک کنید. هنگامی که این کارهای انسان دوستانه را انجام می‌دهید احساس بهتری در شما به وجود خواهد آمد و خواهید دید زندگی هنوز زیبایی‌های خودش را دارد.

 

▪️فردی اجتماعی باشید!

سعی کنید با افرادی که احساس خوشایندی به شما می‌دهند ارتباط اجتماعی بیشتری برقرار کنید. یکی از بهترین کارهایی که شما هنگام ارتباط اجتماعی می‌توانید انجام دهید این است که ارتباط فیزیکی هم داشته باشید. به عنوان مثال اگر از بودن کنار دوستتان لذت می‌برید او را به آغوش بکشید. هنگامی که با افراد تماس فیزیکی برقرار می‌کنید، استرس و اضطراب شما تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و همین مورد به ظاهر ساده تا حد زیادی می‌تواند در ایجاد یک زندگی شاد موثر باشد.

 

▪️اجازه دهید معنویت وارد زندگیتان شود!

زندگی شاد

أَلا بِذِکرِ اللهِ تطمئنُ القُلوبُ

آگاه باشید که دل‌ها با یاد خدا آرام می‌گیرد!

حتماً برای شما هم پیش آمده که در لحظات سخت زندگی، ارتباطتان با خدا بیشتر شده است. اجازه دهید دقایقی از روزتان به ارتباط با خدا گذرانده شود. به مسجد بروید و یا قرانی که بر روی طاقچه گذاشته است را بردارید و آن را بخوانید. شک نداشته باشید این ارتباط معنوی با خدا، حال شما را بهتر می‌کند و باعث می‌شود زندگی شادتری داشته باشید.

 

▪️آداب و رسوم‌های خانوادگی را فراموش نکنید!

هنگامی که به آداب و رسوم‌های خانوادگی پایدار باشید، همبستگی بیشتری بین شما و اعضای خانواده به وجود خواهد آمد. به عنوان مثال سعی کنید در مناسبت‌هایی مانند: شب یلدا و یا سیزده بدر، کنار اعضای خانواده و بزرگان فامیل باشید. هنگامی که آداب و رسوم خانوادگی را پاس بدارید نه تنها خاطرات خوبی در ذهن شما حک خواهد شد، بلکه اعتماد به نفس شما تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند زیرا می‌دانید در زندگی تنها نیستند و یک خانواده قوی حامی شماست. نتیجه همه این موارد به وجود آمدن یک احساس خوب ناشی از زندگی شاد است.

 

▪️یک جا ننشینید!

افرادی که بیشتر ساعات روز یک گوشه می‌نشینند و تحرک بالایی ندارند نه تنها به جسم خود آسیب وارد می‌کنند، بلکه مشکلاتی برای روح و روان آن‌ها به وجود خواهد آمد. با دوستانتان قرار بگذارید که ساعتی از روز را پیاده روی کنید. ممکن است با خودتان بگویید دوستانم وقت کافی برای پیاده روی ندارند. مشکلی نیست به صورت انفرادی در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید و یا خودتان به تنهایی دقایقی از روز را به دوندگی اختصاص دهید. بهتر است بدانید هنگامی که افراد می‌دوند، هورمون اندروفین رها می‌شود و همین عامل می‌تواند احساس خوبی درون آن‌ها به وجود آورد.

 

▪️لبخند بزنید:

زندگی شاد

بخندید و شکر گزار خداوند باشید

بهتر است بدانید مغز انسان‌ها به راحتی گول می‌خورد. شاید باورش برای شما سخت باشد اما هنگامی که افراد در شرایط بسیار سخت، لبخندهای دروغین می‌زنند مغز گول خورده و احساس می‌کند شرایط آنقدر هم وخیم نیست و باعث می‌شود احساس بهتری درون شما به وجود آید. شک نداشته باشید خنده‌های واقعی از تاثیر بیشتری برخوردار هستند.

 

▪️قدم زدن در طبیعت را فراموش نکنید!

دقایقی از روز را به قدم زدن در طبیعت اختصاص دهید. ترجیحاً توصیه می‌شود این کار را در ساعات اولیه روز انجام دهید. هنگامی که در طبیعت قدم می‌زنید، ذهن خود را خالی از تمام ویژگی‌های منفی و نقاط ضعف کنید و فقط و فقط به ویژگی‌های مثبت فکر کنید. به شما قول می‌دهیم در صورت انجام مستمر این کار، زندگی شادتری خواهید داشت.

 

▪️هدف داشته باشید:

در صورتی که افراد در زندگی هدف نداشته باشند، زندگی آن‌ها با گذشت زمان یکنواخت می‌شود و دیگر انگیزه کافی برای ادامه زندگی نخواهند داشت. اهداف کوتاه مدت و یا بلند مدت خود را بر روی کاغذی یادداشت کنید و آن را در جایی که جلو چشمتان باشد قرار دهید. به عنوان مثال چسباندن این برگه بر روی آینه اتاق جای مناسبی است. اجازه ندهید زندگی برای شما هدف تعیین کند. دست از تنبلی بردارید و با عزم و اراده به سمت تحقق اهدافتان حرکت کنید.

 

▪️برای خودتان زندگی کنید!

متاسفانه یکی از مشکلاتی که بسیاری از جوانان دارند این است که به دنبال این هستند که دیگران چه خواسته‌هایی از آن‌ها دارند تا این خواسته‌ها را محقق کنند. دست از این کار بردارید و تلاش کنید خودتان اولویت زندگیتان باشید. جالب است بدانید چند سال قبل تحقیقی توسط چند تن از پژوهشگران انجام شد و آن‌ها در این تحقیق، شماری از سالمندان که مدت زمان زیادی از عمر آن‌ها باقی نمانده بود را جمع کردند و از آن‌ها پرسیدند: بزرگترین چیزی که در زندگی حسرتش را میخوری چیست؟ بیشتر آن‌‌ها در پاسخ به این سوال گفته بودند: کاش برای خودم زندگی می‌کردم نه دیگران!

 

▪️شکست پایان همه چیز نیست!

زندگی شاد

برخی افراد هنگامی که در تحقق اهدافشان موفق نمی‌شوند زانوی غم بغل می‌گیرند. این افراد دیگر دنیا را تمام شده می‌دانند و ناامیدی تمام وجودشان را فرا می‌گیرد. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که برای رسیدن به یک زندگی شاد، باید شکست‌ها را قبول کنید و بدانید برای تکامل شما این شکست‌ها لازم هستند.

 

▪️رها کنید!

ممکن است در زندگی بارها و بارها تصمیم به تغییر یک یا چند چیز گرفته باشید و پس از مدتی نه تنها موفق به تغییر آن نشده‌اید بلکه انرژی خود را هدر دادید. بهتر است بدانید در زندگی، بعضی چیزها قابل تغییر نیستند و شما تنها کاری که باید انجام دهید این است که از تغییر آن‌ها دست بردارید. این جمله را به خاطر داشته باشید که برخی اوقات اینکه شما خود را به بی خیالی بزنید عین خردمندی است.

 

▪️انتقاد پذیر باشید!

ممکن است در اطرافتان افرادی باشند که از شما انتقاد می‌کنند. گاهی اوقات توجه به این انتقادها باعث می‌شود بفهمید مشکل کار در کجاست و بهتر بتوانید خود را بشناسید. انتقادپذیر باشید و سعی کنید نقاط ضعف خود تبدیل به نقاط قوت کنید تا زندگی شادتری داشته باشید.

 

▪️قبول کنید پول همه چیز نیست!

زندگی شاد

حس و حال خوب بدون پول

در زندگی فقط به دنبال این نباشید که پول به دست آورید بلکه به دنبال این باشید که کارها را به درستی انجام دهید. هنگامی که زندگی نامه افراد ثروتمند را می‌خوانید، خواهید دید آن‌ها تمام تمرکز خود را بر روی کاری که به آنها واگذار شده است، گذاشته‌اند تا بتوانند این کار را به بهترین شکل انجام دهند البته هر چند ثروت هم به دنبالش آمده است. در صورتی که این طرز فکر را داشته باشید، زندگی شادتری خواهید داشت.

 

من  مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

پیشنهاد میکنم این دوره ها رو حتما دنبال کنید.(قدرت شکرگزاریچالش آب )

 

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *