info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

عزت نفس در اسلام

عزت نفس در اسلام

عزت نفس در اسلام و تأثیرات آن

عزت نفس یک حس درونی است و تأثیرات آن می‌تواند به طور خاص در زندگی دیده شود. عزت هر فردی به وسیله خودشناسی مشخص می‌شود. عزت نفس در اسلام به این معنی است که شما چقدر خودتان را دوست دارید، به همین خاطر از تاثیر بالایی برخوردار است؛ زیرا منجربه خوشبختی و اقدامات مثبت‌تری می‌شود و به عنوان یک مسلمان شما را به انجام کارهای خیر بیشتری سوق می‌دهد، چون در درون خود احساس خوبی دارید. بسیاری از مشاوران معتقدند که ضعف در سلامت روانی، از عزت نفس پایین ناشی می‌شود.

عزت نفس در اسلام

توکل به خدا اعتماد دارد.

 

عزت نفس می‌تواند عواقبی مانند اعتیاد، خودکشی و غیره را کم کند. و سرانجام کنترل بهتر عوارض جسمی و علائم آن چون؛ خوردن زیاد، عوارض گوارشی، روده، عصبی و پوستی را در پی دارد. شناخت خود و توکل بر خداوند بزرگ، می‌تواند عزت نفس و سلامت جسمی را بهبود ببخشد و اختلالات روانی را کاهش ‌دهد.

دوره های رایگان را از (( اینجا )) مشاهده کنید.

اعتماد به نفس یا عزت نفس ؟

اگر چه این دو واژه، غالبا به طور مترادف و به جای هم به کار می‌روند، اما اعتماد به نفس و عزت نفس در اسلام دو  چیز متفاوت هستند. عزت نفس؛ احترام، ارزش دادن، دوست داشتن و مراقبت از خود است. افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستند هرگز آسیب رساندن  به خود را، درست نمی‌دانند. در حالی که خودکشی به عزت نفس پایین مرتبط است. اگر کسی به اندازه کافی به خود احترام نگذارد، زندگی‌ برایش معنایی نخواهد داشت.

عزت نفس در اسلام

به خود و توانایی هایتان ایمان داشته باشید

از طرف دیگر، اعتماد به نفس مرتبط با اعتماد، ایمان و توکل است. اعتماد به نفس در هر فردی بسیار متفاوت است، و حتی برای یک شخص در زمینه‌های مختلف، تغییر می‌کند. ممکنه در بعضی از شرایط خاص زندگی، اعتماد به نفس داشته باشید و در بعضی موارد دیگر اعتماد به نفس نداشته باشید. به عنوان مثال ، شاید کسی در مورد مهارت‌های آشپزی بسیار اعتماد به نفس بالایی داشته باشد؛ اما در مورد ظاهر خود همچین چیزی را احساس نکند.

 

5 راه افزایش عزت نفس از نظر اسلام

در ادامه 5 راه افزایش عزت نفس در اسلام را آماده کرده‌ایم:

عزت نفس در اسلام
راه های افزایش عزت نفس در اسلام

 

  1. از آنچه که در عزت نفس شما موثر است، آگاه باشید.

شاید که نداشتن عزت نفس ناشی از دوران طفولیت باشد. یا شاید هم کسی شما را در بچگی تحقیر کرده، یا با یک واقعه آسیب زا روبه‌رو شده باشید. آزار و اذیت نیز موثر خواهد بود. در بزرگسالی هم عزت نفس پایین ممکنه ناشی از مشکلاتی باشد که شما تجربه کرده‌اید، مانند؛روابط ناموفق یا عملکرد ضعیف شغلی.

اما باید درک کنید که شرایط و آنچه که رخ می‌دهد، تنها بخشی از زندگی شماست. آن‌ها رویدادهایی هستند که برای شما رخ داده‌ و پایان یافته‌اند. آنها شما را تعریف نمی‌کنند، شما روح آفریده شده توسط خدا هستید، و خداوند مرتکب اشتباه نخواهد شد. شما اینجا هستید تا خدا را عبادت کنید و از تجربیات خود درس بیاموزید و رشد کنید. به دید عزت نفس در اسلام، موفقیت واقعی از پرستش خدا و رسیدن به بهشت ​​او حاصل شده نه از دستاوردهای دنیوی:

هر روح مرگ را تجربه خواهد کرد. و در قیامت پاداش كامل، به شما داده می‌شود. از این رو؛ هر که از جهنم دوری کند و به بهشت ​​رود، پیروز است. و زندگی این دنیا جز لذت فریبنده چیست؟ (قرآن کریم آیه 185)

عزت نفس در اسلام

با افزایش عزت نفس رشد کنید.

  1. با خود مهربان باشید

پیامبر فرموند: هیچ كدام از شما واقعاً ایمان ندارد تا اینكه آنچه را كه برای خودش دوست دارد برای برادرش دوست بدارد. این حدیث فرض می‌کند که ما خودمان را دوست داریم. اما آیا واقعاً همینطور است؟

اسلام به ما می‎آموزد که نسبت به بقیه مهربانی، صبر، عطوفت و گذشت را نشان دهیم. پس باید از صحبت کردن یا فکر کردن به هر چیز منفی دوری کنید، و انرژی‌های مثبت را جایگزین آن‌ها کنید. بر اساس عزت نفس در اسلام باید مراقب خود باشید. خود را تمیز نگه دارید. به غذا و خواب کافی خود اهمیت بدهید. پیامبر (ص)، مردی را با موهای نامرتب دید و اظهار داشت: آیا او چیزی ندارد که بتواند موهایش را شانه کند؟ با دیدن مرد دیگری با لباس‌های کثیف اظهار داشت: آیا نمی‌تواند چیزی پیدا کند که بتواند لباس‌هایش را بشوید؟

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

پیامبر (ص) از یک همراهان خود پرسیدند: (آیا این درست است) که شما همه روز را روزه می‌گیرید و همه شب را در نماز می‌ایستید؟ مرد پاسخ داد که گزارش درست است. پیامبر سپس فرمود: «چنین نکن! روزه را گاهى بگیرید و گاهى دیگر آن را رها كنید. شب گاهی برای نماز بایستید و همچنین گاهی بخوابید. بدن شما بر شما حق دارد، چشمان شما بر شما، و همسرتان بر شما حق دارند.

عزت نفس در اسلام
توکل منبع اعتماد به نفس سالم و واقعی است.

3– مسئولیت زندگیتان را بپذیرید

پذیرفتن مسئولیت زندگی و احترام به خودتان استقلالتان را بالا می‌برد. و اعتقاد پیدا می‌کنید که تواناییش را دارید به اهدافتان برسید. وقتی مسئولیت زندگیمان را نمی‌پذیریم، احساس می‌کنیم قربانی زندگی هستیم، ناتوان هستیم. ذهنیت قربانی بودن باعث عزت نفس پایین می‌شود. در حالی که حس استقلال  بخشی از عزت نفس در اسلام است. مطمئناً خدا شرایطی را كه مردم در آن هستند تغییر نمی‌دهد تا زمانی كه در وجود خودشان تغییر یابند.

 

  1. از ویژگی های مثبت خود قدردانی کنید

در ادامه راه‌های کسب عزت نفس در اسلام، با نوشتن دو لیست، همیشه شکرگزار آن‌ها باشید: لیستی از ویژگی‌های مثبت و یکی از دستاوردهایتان. این لیست‌ها را هر روز بخوانید. پس از آن ویژگی‌های مثبتی که می‌توانید داشته باشید را یادداشت کنید. به عنوان مثال، اگر در رابطه خود با طرد شدن روبه‎رو شدید، دلایل دوست یا همسر خوب بودن را بنویسید. اگر با طرد شدن در شغلتان روبرو شدید، دلایل خوب بودن یک کارمند را بنویسید. دوست خوبی پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند. خود را در جمع افرادی که قدردان شما هستند قرار بدهید. بخاطر داشته‎هایتان و آنچه که هستید شکرگزار باشید.

عزت نفس در اسلام

دوستانی پیدا کنید که عزت نفس شما را بالا ببرند

 

  1. 5. خود و نقص‌هایتان را بپذیرید.

انسان بودن، هرگز به معنای کامل بودن نیست. پذیرش کامل خود به این منظور است که؛ خود را بی هیچ قیدی دوست داشته باشید. شما می‌فهمید که ضعف و قوتی نیز دارید و این اشکالی ندارد. از این گذشته، خداوند دوست دارد که ما برای گناهان و ضعف‌های خود آمرزش بطلبیم.

پیامبر (ص) فرمود: همه فرزندان آدم گناهکارند، اما بهترین گناهکاران کسانی هستند که غالباً توبه می‌کنند.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *