عزت نفس

mahnazgourjizadeh

عزت نفس و اعتماد به نفس، دو مهارت فردی که باید بیاموزید.

عزت نفس و اعتماد به نفس، دو عبارت آشنا در مهارت‌های فردی و اجتماعی هستند. هر فرد برای موفق شدن در زندگی فردی، اجتماعی و شغلی خود به این دو مهارت نیاز دارد. اگر اعتماد به نفس داشته باشید به راحتی با دنیای خارج از محدوده شخصی خود ارتباط برقرار می کنید و به راحتی مضطرب نمی شوید یا عوامل ناراحت کننده نمی تواند شما را آشفته سازد.

اگر عزت نفس داشته باشید همانند این است که پایه های شخصیتی شما محکم و ارزشمند هستند؛ شبیه به آنچه در ستون های ساختمانی مشاهده می کنید. اگر عزت نفس شما با کوچکترین اختلالاتی روبرو باشد، قطعاً شخصیت متغیری دارید و با کوچکترین ناملایمات و مشکلات در زندگی، شکست می خورید و احساس سرخوردگی خواهید کرد.

عزت نفس

#خودباوری     #مهارت های فردی

با توجه به این توضیحات، می‌توان در جامعه، افرادی را پیدا کرد که علیرغم داشتن وضعیت اجتماعی، شغلی و مالی فوق العاده بالا، هنوز هم از لحاظ درونی، احساس ناراحتی می کنند. سوار شدن بر ماشین آخرین مدل و زندگی کردن در ویلاهای لاکچری به معنای آن نیست که وضعیت اعتماد به نفس و عزت نفس آن فرد بسیار رضایت بخش است. شما نباید بر اساس این مشاهدات قضاوت کنید.

به عبارت ساده ‌تر می خواهیم بگوییم که احوال درونی هر فرد باید خوش باشد و آرامش داشته باشد. هر قدر هم که ظاهر زندگی خود را پیشرفته و لاکچری تامین کند، در آخر، نیاز به روابط دوستانه و عاطفی قوی دارد؛ چیزی که بتواند از عزت نفس و اعتماد به نفس را درون او تقویت نماید. تنها در این صورت است که می‌تواند شادمانی و آرامش حقیقی را به دست آورد.

تفاوت های عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس عبارت است از توانایی و مهارت در باور داشتن هر آنچه که توانایی انجام آن را دارید. عزت نفس، یک ارزش درونی است. یعنی فرد برای خود، آنچنان ارزشی قائل است که در روابط اجتماعی، شغلی و زندگی می‌تواند موفق باشد و به نحو مطلوب عمل کند. با توجه به این تعریف به این نتیجه می‌رسیم که اگر فردی عزت نفس نداشته باشد و بخواهد اعتماد به نفس خود را قوی کند، مانند آن است که یک برج چند طبقه را روی ستون های ناپایدار بنا می‌کند!

عزت نفس، ستون ‌های اعتماد به نفس را تشکیل می ‌دهد. اگر شما می‌خواهید اعتماد به نفس داشته باشید باید برای خودتان ارزش قائل شوید. نه ‌تنها برای خودتان ارزش قائل شوید بلکه باید برای شخصیت دیگران نیز ارزش قائل باشید. پس از آن روی مهارت ها و توانایی های خود تمرکز کنید.

افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس دارند هرگز منتظر تشویق دیگران نمی مانند؛ در هر کاری منتظر نیستند تا عده ای از آنها تعریف کنند یا هرگز به دنبال شهرت و مطرح شدن در یک جامعه خاص نیستند؛ افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس دارند، ارزش‌های خود را می‌شناسند و هرگز احساس پوچی و بیهودگی ندارند.

عزت نفس و اعتماد به نفس، هر دو در تمام مراحل زندگی لازم است. هر دو باید در کنار یکدیگر رشد پیدا کنند؛ در این صورت هر چیزی شما را ناراحت نمی کند؛ از همه مهم تر، متوجه می‌شوید که اگر همه چیز خوب و عالی است، نباید شما را خوشحال کند. اگر همه چیز نامطلوب است، نباید شما را ناراحت کند؛ زمانی می توانید خوشحال باشید و آرامش داشته باشید که عزت نفس و اعتماد به نفس هر دو در وجود شما تقویت شده باشد.

 

چگونه می توانید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تقویت کنید؟

1- بهترین دوست خود باشید

همانطور که با دوستان صمیمی خود رفتار می کنید و آنها را از صمیم قلب دوست دارید، برای آنها هدیه می خرید یا با آنها به تفریح و گردش می روید، باید همین رفتار خوشایند را در مورد خودتان داشته باشید.

برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس لازم است کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند. سلامت جسم و روان خود را در درجه اول اهمیت قرار دهید.  به طور مثال تفریحاتی را انجام دهید که شادابی روح شما را تامین کند؛ ورزش کنید؛ حتماً در مورد مشکلات و مسائل خود فکر کنید و راه حل مناسب پیدا کنید.

عزت نفس

#تقویت خودباوری

سعی کنید در طول زندگی خودتان به فراز و نشیب های موجود دقت داشته باشید و گاهی خود را با افراد ضعیف تر مقایسه کنید. به این ترتیب، قدر آنچه که دارید را بهتر می دانید. فراموش نکنید که آنچه که شما الان دارید آرزوی بسیاری از افراد دیگر است.

 

در هر مرحله از زندگی، شکرگزار نعمت های خودتان باشید. تنها در این صورت است که تمایل به رشد و پیشرفت در زندگی در شما بیشتر می شود و برای ادامه زندگی و کارهای روزانه، انگیزه پیدا می کنید.

2- زبان بدن خود را تقویت کنید

مسأله‌ای که در تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس کمتر مورد توجه قرار گرفته است، تقویت زبان بدن است. رفتار شما و کلام شما نشان دهنده شخصیت شما است. شیوه راه رفتن شما هم نشان می‌دهد که از درون چه احساسی دارید.

افرادی که بتوانند با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنند، با آنها بلند صحبت کنند و لبخند ملایمی بر لب داشته باشند، اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارند. کنترل کردن شیوه تنفس می تواند یکی از این مهارت ها باشد.

عزت نفس و اعتماد به نفس خود را در صحبت و کلام خود نشان دهید. زمانی که صحبت می کنید از کلمه “من” استفاده کنید. اگر قرار است از مهارت ها و یا ویژگی های شغلی خودتان صحبت کنید به جای کلمه “ما” از “من” استفاده کنید. کلمات و جملات را با چنان قدرتی بیان کنید که اعتماد به نفس شما را نشان دهد و مخاطب بفهمد که شما برای خودتان ارزش قائلید.

سعی کنید شنونده خوبی باشید و کمتر صحبت کنید. سکوت کردن به جای زیاد حرف زدن، چیزهای زیادی را به شما می آموزد و نه تنها یک هنر است، بلکه نشانه عزت نفس و اعتماد به نفس می باشد.

شعر سعدی درباره ارتباط عقل و سخن گفتن:

دو چیز طیره عقل است: دم فرو بستن          به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشی

 

3- به رفتار خود دقت کنید

رفتار هر شخص از شخصیت او جدا است. ممکن است که هر فرد در روابط خود، محدوده‌ ها و مرزهایی را برای خود تعیین کند. اگر رفتار اشتباهی از شخصی دیدید، نباید به شخصیت اصلی او ارتباط داده شود. انسانیت هرگز محکوم نمی شود.

اگرچه رفتار ممکن است نامناسب باشد اما در هر بازه زمانی تغییر پیدا می کند. اگر می خواهید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، به رفتار خود توجه کنید. بسیاری از مردم در جوامع امروزی بر اساس رفتار اشخاص قضاوت می‌کنند.

هنگام رفتارها و ارتباطات اجتماعی، در مواردی که لازم می دانید قاطعانه “نه” بگویید. اگر در مکانی به تبادل نظر می‌پردازید، حتی اگر با نظر شما موافق نباشند از برخوردهای شدید و خشن خودداری کنید.

اگر پاسخی در برابر درخواست یا سوالی ندارید، از مخاطب اجازه بخواهید تا درباره آن موضوع، بیشتر فکر کنید. در شرایطی که هیچ موردی برای صحبت کردن ندارید، سکوت اختیار کنید.

فراموش نکنید که انتظارات و خواسته های خود را به طور واضح بیان کنید. از صحبت کردن در پرده ابهام خودداری کنید. شفاف با مخاطب خود صحبت کنید و دقیقاً بگویید که چه انتظاراتی دارید یا چه چیزی می خواهید.

به طور طبیعی، اگر مغز افراد درباره یک موضوع دچار تردید و شک شود، از آن دوری می کند. سعی نکنید چیزها را وحشتناک و ترسناک جلوه دهید. اگر از موقعیت های خطرناک ترس دارید، به تدریج با آن روبرو شوید.

4- به رشد دیگران اهمیت بدهید

یکی از راهکارهایی که به شما کمک می کند عزت نفس و اعتماد به نفس داشته باشید این است که به رشد کردن دیگران نیز اهمیت بدهید. این مسئله به ویژه در محیط کار بسیار مهمتر است.

به طور مثال، اگر یک مدیر می‌خواهد مجموعه موفقی داشته باشد باید کمک کند تا کارمندان شرکت، آموزش‌ های لازم را ببینند؛ تا هم توانایی های فردی را به دست بیاورند و هم بتوانند مدیریت پست خود را به درستی انجام دهند.

از این که به دیگران کمک می کنید در یک زمینه پیشرفت کنند، هرگز ناراحت نباشید. انتظار نداشته باشید که در مقابل خدمات یا راهنمایی های شما، چیزی دریافت کنید. به این فکر نکنید که از زحمات شما قدردانی نمی شود.

5-  انتظار نداشته باشید که همه افراد شما را تشویق کنند

اگر بر این تصور هستید که در هر جایگاهی که موفقیتی به دست می‌آورید، عده‌ای برای شما دست بزنند یا شما را تشویق کنند، سخت در اشتباهید. اگر اینگونه فکر کنید مجبور هستید در هر موقعیت، یک نقاب بر چهره بزنید تا نظر مخاطبان را جلب کنید. افراد موفق و مشهور زیادی در جهان وجود دارند که تعداد مخالفان زیادی داشته اند.

اگر می خواهید عزت نفس و اعتماد به نفس شما تقویت شود، خود را با تمام افراد به صورت عادلانه و عاقلانه مقایسه کنید. در روابط خود به گفتارها و رفتارها دقت داشته باشید. هرگز به هر قیمتی کارهایی را انجام ندهید که تعریف و تمجید دیگران را جذب کنید.

 

 سخن پایانی

اعتماد به نفس یک فرایند یا مهارت اکتسابی است که می تواند رشد پیدا کند. اعتماد به نفس در سایه عزت نفس به دست می آید. عزت نفس همانند ستون‌های محکم برای اعتماد به ‌نفس محسوب می شود. برای موفقیت، رشد و پرورش هر دو، باید کارها و اقداماتی را انجام دهید. تنها در این صورت است که می توانید جایگاه بالایی در زندگی شخصی و کاری خود به دست آورید.

 

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *