info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

فن بیان چیست و چرا افراد به آن نیاز دارند ؟

مهناز گرجی زاده
5/5 - (1 امتیاز)

فن بیان چیست

فن بیان چیست و چرا افراد به آن نیاز دارند؟ در مهارت های فردی یا شغلی با واژه ای به نام فن بیان رو به رو هستیم. هر فرد در هر جایگاهی که باشد نیازمند خوب صحبت کردن و تاثیر گذاشتن بر افراد مقابل خود می باشد. خانم های خانه دار یا شاغل، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی، معلمان و اساتید دانشگاه، مدیران و کارمندان، همه و همه باید فن بیان را بیاموزند. فن بیان به شما کمک می‌کند خوب صحبت کنید؛ درست صحبت کنید؛ به مفهوم آن که بتوانید با جذاب تر صحبت کردن، بر روی مخاطب خود تاثیر بگذارید.

برای شرکت در کلاس فن بیان در اهواز به صورت حضوری و کلاس آنلاین فن بیان وارد صفحه مربوطه شوید یا با شماره : 09166097578 تماس حاصل فرمایید.

نحوه سخن گفتن

شاید تاکنون با افراد مختلف برخورد کرده اید که از واژه های نادرست در صحبت استفاده می‌کنند؛ یا کلام مناسبی ندارند. طرز بیان و نحوه سخن گفتن شما با آموختن مهارت های فن بیان، بهتر و بهتر می شود. هر فردی در خانواده خود به یک شیوه صحبت می کند اما در محل کار، ممکن است شیوه صحبت کردن خود را تغییر دهد.

فن بیان چیست و چرا افراد به آن نیاز دارند؟

فن بیان چیست و چرا افراد به آن نیاز دارند؟

رفتارها و گفتارها میان دوستان صمیمی با یکدیگر تفاوت دارد؛ همچنین نوع صحبت کردن در جمع رسمی در محل کار نیز بسیار متفاوت است. شاید شما در جمع دوستانه از یک ادبیات صمیمی و گاهی طنز آن استفاده کنید؛ اما در جلسه‌ای که با کارمندان شرکت و مدیران دارید، از واژه های رسمی و خاص استفاده کنید.

رعایت قواعد فن بیان

به عبارت کلی شما در هر موقعیتی که قرار بگیرید لازم است اصول و قواعد فن بیان را رعایت کنید. برای اینکه این مهارت ها را در خود ارتقا بدهید، باید راه و روش صحیح برقراری ارتباط و صحبت کردن را بیاموزید. افرادی که بتوانند خوب و درست صحبت کنند، در اجتماع، بیشتر جلب توجه می کنند و قابل احترام هستند. شاید تاکنون شاهد این موقعیت بوده اید که افرادی، تنها با تأثیرگذاری از طریق کلام خود، توانسته اند بسیاری از افراد را مجذوب خود کنند و جایگاه فردی و شغلی خود را بالاتر ببرند.


 اصول مهارت سخنرانی و فن بیان

یکی از موقعیت هایی که به مهارت فن بیان بسیار نیاز دارید، سخنرانی و سخنوری در مقابل یک جمع یا عده اندکی است. مهارت سخنوری به معنای تسلط بیشتر بر کلمات صحیح و دقیق، برای تاثیرگذاری بر روی مخاطبان است. در مهارت های سخنرانی و فن بیان، در حقیقت، در حال استفاده از یک روش مناسب هستید تا پیام و هدف دقیق خود را به مخاطب ها منتقل کنید.در آموزش هایی که در دوره‌های سخنوری ارائه می‌شود، تسلط کلامی و مهارت ارتباطی گنجانده شده است.

 

فن بیان چیست و چرا افراد به آن نیاز دارند؟

#مهارت های فردی

افرادی که در سخنرانی و سخنوری مهارت دارند، دقیقاً می دانند که قرار است چه جملاتی را بیان کنند؛ هدف سخنرانی چیست؛ مفاهیم اصلی شامل چه مواردی هستند و از همه مهمتر، از چه کلماتی باید استفاده کنند تا بهترین و عمیق ترین تاثیر را بگذارد. مهمترین قسمت فن بیان و سخنرانی، تنظیم صدا، لحن و شیوه بیان مخاطب است.

 چرا لازم داریم مهارت های فن بیان را بیاموزیم؟

اگر در شرایط خاصی قرار بگیرید که مجبور باشید قسمتی از یک مطلب را یا یک بحث را توضیح بدهید، شاید به اهمیت مهارت های فن بیان پی ببرید. این مهارت ها بسیار گسترده هستند اما مهمترین کاربردهای آن در قسمت زیر معرفی می شود:

  • کاربرد فن بیان برای سخنرانی در حضور جمع
  • مهارت های فن بیان در مشاغل گویندگی و مجری گری
  • فن بیان برای مشاوران و روانشناسان
  • مهارت های فن بیان برای وکلا و قاضی دادگاه
  • مهارت های فن بیان در جلسات مصاحبه شغلی و استخدامی
  • مهارت های فن بیان برای کارهای روزمره و ارتباطات اجتماعی
  • فن بیان برای ابراز احساسات در زندگی مشترک


 نکات مهم در اجرای مهارت های فن بیان

کنترل حجم صدا در فن بیان: حجم صدا در فن بیان عبارت است از طرز بیان کردن جملات و کلمات؛ هر اندازه یک کلمه را با شدت بیشتری بگویید، یعنی مهم‌ تر است.

کنترل سرعت بیان کلمات و جمله ها: یکی از مهمترین قسمت هایی که در مهارت فن بیان به افراد آموزش داده می‌شود، آرام صحبت کردن و شمرده گفتن کلمه ها و جمله ها است. افرادی که مهارت های فن بیان بالایی دارند در بین جمله ها و کلمات، به راحتی می توانند مسیر جمله خود را تغییر دهند. این مهارت به آنها کمک می کند تا سرعت گفته ها و سخنوری خود را کنترل کنند و به این ترتیب با جملات کوتاه یا بلند، خستگی را از بین مخاطب دور سازند. افراد با توجه به موضوع سخنرانی می توانند این تغییرات را بنابر صلاحدید خود اجرا کنند.

تکنیک های فن بیان آشنا شویم؟

با توجه به موضوعی که شما درباره آن صحبت می کنید، مهارت های فن بیان به صورت مجزا قابل اجرا هستند. تکنیک های فن بیان به شما می گوید مواردی مانند هجاها، تکیه کلام ها، فراز یا فرود صدا و لحن گفتن، مکس در میان جمله ها و سایر موارد، به بهتر صحبت کردن شما کمک می کند.

برای اینکه مهارت های کلامی و فن بیان خود را ارتقا دهید، برخی از تمرین ‌ها را می توانید دنبال کنید؛ شعر بخوانید؛ از روی متن ها روخوانی کنید. دیالوگ بگویید و همچنین سخنرانی کنید. اگر بتوانید نمونه های موفق این حوزه را تماشا کنید به شما کمک می‌کند. هر کدام از مثال های فوق، لحن مجزایی دارند؛ مفاهیم شعرخوانی با متن خوانی متفاوت است؛ بنابراین شما به تمرین بیشتری نیاز دارید.

لحن در مهارت های فن بیان به چه معناست؟

لحن یعنی  شیوه بیان احساسات در یک کلمه یا جمله. زمانی که شعر می خوانید یا یک متن را روخوانی می کنید و حتی اگر در حال خواندن یک خبر هستید، لحن شما، احساسات شما را منتقل می‌کند. اگر لحن درستی داشته باشید، متن به درستی به مخاطب منتقل می شود. این مسئله در شعرخوانی و اخبار بسیار اهمیت دارد. اینکه چگونه بتوانید به لحن مناسب دست پیدا کنید، باید تمرین داشته باشید و همچنین فیلم های سخنرانی از افراد مشهور را تماشا کنید. سایر تکنیک ها وجود دارد که به فن بیان شما کمک می‌کند. به طور مثال کنترل تنفس و تلفظ مناسب کلمات و تمرین کردن برای صداسازی، نمونه‌ای از این تمرین ها است.

 تمرین تنفس برای اجرای تکنیک های فن بیان

تمرین تنفس به شما کمک می کند حرکت دیافراگم خود را کنترل کنید تا بتوانید بر روی تلفظ کلمه ها و ایجاد لخته و صدای مناسب تمرکز بیشتری داشته باشید. اگر بتوانید هوای خروجی از سیستم تنفس خود را کنترل کنید، صدای قوی تر و عمیق تری خواهید داشت و به همین ترتیب بیشتر بر روی مخاطب تاثیر میگذارید.

تمرین شماره ۱:

روی زمین دراز بکشید و دستان خود را روی دیافراگم خود بگذارید. تا جایی که می توانید نفس عمیق بکشید و به حرکت دیافراگم خود دقت کنید.

 تمرین شماره ۲:

در حالتی که روی زمین، دراز کشیده اید، به آرامی هوای تنفس خود را خارج کنید و صدای “هِس” را بشنوید. این کار را یکنواخت انجام دهید.

 تمرین شماره ۳:

در حالت های دو تمرین فوق، مشاهده کنید که هوای بازدم چگونه و در چه زمانی خارج می شود. به تدریج سعی کنید زمان بیشتری را برای این کار اختصاص دهید.

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *