info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

کمال گرایی و کامل گرایی

کمال گرایی و کامل گرایی

کمال گرایی و کامل گرایی

کمال گرایی و کامل گرایی دو موضوع و خصلت بسیار مهم افراد می باشند که تاثیرات بسیاری بر مسیر زندگی دارند و می توانند باعث بروز موفقیت ها و شکستها شوند. کمال گرایی و کامل گرایی علاوه بر همسو بودن در جهت رشد و توسعه، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که در قضاوت، بسیاری از افراد را به اشتباه می اندازند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم کمال گرایی و کامل گرایی بپردازیم و درباره تفاوت های این دو خصلت مهم نکاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

کمال گرایی

کمال گرایی که یک صفت مثبت محسوب می شود به این معنا است که برای رسیدن به موفقیت با آرامش و انعطاف و واقع بینی تلاش نمود. فرد کمال گرا سعی می کند کارهایش را به بهترین نحو انجام دهد و نقاط ضعف را به مرور زمان برطرف نماید. افراد کمال گرا برای خود یک هدف تعیین می کنند و برای رسیدن به آن دائم در حال تلاش و رشد هستند.

کمال گرایی و کامل گرایی
کمال گرایی و کامل گرایی

از آنجایی که شکست جزئی از واقعیت های زندگی به شمار می رود افراد کمال گرا احتمال شکست را در مسیر زندگی خود و مسیر رسیدن به اهدافشان در نظر می گیرند و از آن درس و تجربه کسب می نمایند.

کامل گرایی

کامل گرایی به عبارتی منتظر ماندن برای تکمیل شدن همه چیز می باشد. افراد کامل گرا تا زمانی که شرایط کاری به طور کامل و خوب مهیا نشود آن را انجام نمی دهند. این افراد استانداردهای بالایی تعیین می کنند و هیچگاه نمی توانند به آنها دست یابند زیرا فقط منتظر می مانند.

کامل گرایی مانع شروع کار و به دست آوردن موفقیت ها و پیشرفت می گردد و آن دسته از افرادی که دارای این خصلت و صفت منفی هستند زمانی که به خواسته خود نمی رسند دچار بحران ذهنی، استرس، عصبانیت، واکنش ها و ناراحتی های مختلفی می گردند.

تفاوت کمال گرایی و کامل گرایی

زمانی که یک فرد کمال گرا می باشد از کمترین مرحله شروع به کار و تلاش می نماید تا به هدف خود برسد و در این مسیر تجارب ارزشمندی نیز کسب می کند اما فرد کامل گرا فقط صبر می کند تا همه شرایط درست شوند سپس اقدام می کند که این امر موجب می گردد وارد تجاربی که ممکن است در طول مسیر رسیدن به اهداف به دست آورد، کسب نکند.

یکی دیگر از تفاوت کمال گرایی و کامل گرایی این که، فرد کمال گرا محدودیت ها، استعداد ها، امکانات، ترس ها، نقاط ضعف و قوت و شرایط را به خوبی می شناسد و آنها را می پذیرد و سعی می کند بین خود آرامنی و خود واقعی تعادل برقرار نماید. اما فردی که دارای صفت کامل گرایی می باشد دارای بلندپروازی ها و جاه طلبی های بسیاری است و نمی تواند تحلیلی واقع بینانه از محدودیتها، استعدادها و امکانات خود داشته باشد و به موفقیت و پیشرفت نمی رسد.

در کامل گرایی افراد خود بزرگ بین و خودشیفته می شوند و هزینه های مادی و معنوی زیادی را صرف نشان دادن خود به عنوان بهترین فرد می کنند اما در کمال گرایی افراد به دنبال این مورد نیستند و می خواهند فردی معمولی، منطقی با یک زندگی با کیفیت باشند.

از آنجایی که افراد می ترسند یک کاری را شروع کنند، استانداردها را بالا می برند و شروعش نمی کنند؛ پس می توان گفت کامل گرایی همان ترس یا اهمالکاری می باشد. اما در کمال گرایی این ترس وجود ندارد و با وجود همه شرایط و شناخت آنها گام در راه رسیدن به مقصود می گذارند.

کمال گرایی و کامل گرایی

نشانه های کامل گرایی

در بعضی از متون و مطالب مختلف در این زمینه، کامل گرایی به عنوان کمال گرایی منفی نیز شناخته می شود. کمال گرایی صفتی مثبت محسوب می شود اما اگر غیر منطقی و زیاد از حد و افراطی باشد به کمال گرایی منفی یا کامل گرایی منجر می شود. افراد کامل گرا دارای خصیصه ها و ویژگی هایی هستند که عبارتند از:

1- ترس از انتقادات

افراد کامل گرا دوست ندارند مورد خطاب دیگران قرار بگیرند و ضعف های خود را از آنها بشنوند. کامل گراها خود را بهترین و کامل ترین می دانند از این رو از انتقادات دیگران ترس و واهمه دارند و آن را به معنای ضعف شدید می پندارند. این افراد بنا بر تصور خود نیازی به پند و اندرز دیگران ندارند و زمانی که از آنها انتقاد کنید فکر می کنند کل شخصیتشان زیر سوال رفته است.

2- تنبلی و اهمالکاری

تنبلی و اهمالکاری از اصلی ترین ویژگی های افراد کامل گرا می باشد. این دسته از افراد برای رسیدن به اهداف تلاشی نمی کنند و وارد مسیر نمی شوند و منتظر می مانند تا شرایط بر وفق مراد و کاملا مهیا گردند سپس تلاش می کنند تا به هدف دست یابند که هیچگاه این اتفاق نخواهد افتاد. برای مثال فردی که در امر ازدواج سختگیر است و به دنبال همسری ایده آل با معیارهای بسیار می باشد هیچگاه نمی تواند ازدواج کند و یا نهایتا با شخصی معمولی ازدواج می کند. زیرا تمام معیارهایی که در نظر دارد در یک فرد وجود ندارد و شخصیتی تخیلی و رویایی را مدنظر دارد.

3- نداشتن روحیه ریسک پذیری

افراد کامل گرا از ریسک کردن می ترسند و نمی خواهند از منطقه امن خود خارج شوند که این امر موجب جلوگیری از پیشرفت ها و موفقیت ها می شود. کمال گراهای منفی یا همان کامل گراها دوست ندارند کوچکترین اشتباهی را مرتکب شوند از این رو هیچگاه ریسک نمی کنند و موضوعات مختلف را تجربه نخواهند کرد.

4- نداشتن اعتماد به نفس

زمانی که فکر کنید برای برخی امور توانایی انجام دادنشان را ندارید و از تلاش کردن فاصله بگیرید دچار کامل گرایی شده اید. افراد کامل گرا به خاطر نداشتن اعتماد به نفس لازم ترس و استرس زیادی را متحمل می شوند و نمی توانند به خود و توانایی هایشان اعتماد کنند. از این رو گام در راه رسیدن به اهداف نمی گذارند و به موفقیت های بزرگ دست نمی یابند.

کمال گرایی و کامل گرایی

کمال گرایی و کامل گرایی دو صفت مقابل هم می باشند و اثرات مختلفی بر روی افراد می گذارند. افراد کمال گرا با تلاش های بسیار تجارب مختلفی کسب می کنند و رشد و پیشرفت و موفقیت بهتری نصیبشان می گردد اما افراد کامل گرا به دلیل خودشیفتگی و خودبرتر بینی هیچگاه مثل کمال گراها به موفقیت های بزرگ دست پیدا نخواهند کرد.

♦♦ اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید. ♦♦

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *