info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

کوچینگ فردی

کوچینگ فردی

کوچینگ فردی

ــ آیا با شرایطی رو به رو شده‌اید که قصد داشته باشید از بین چند گزینه، یکی را انتخاب کنید اما در این انتخاب مردّد باشید؟

ــ یا اینکه آیا تا به حال شده، انرژی و انگیزه برای پیمودن بقیه مسیر کاری را نداشته باشید و به دنبال کسی باشید که شما را راهنمایی کند؟

ــ آیا شده تصمیم گرفته باشید توانایی‌ها و استعدادهایی که در وجودتان است را بشناسید؟

ــ آیا شده در مسیر رسیدن به اهداف، برای شما موانعی پیش آید و باعث شود از یک شاخه به شاخه‌ای دیگر بپرید؟

 

کوچینگ فردی چیست؟

کوچینگ فردی

#کوچ یا رهبری چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات زیادی در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها به وجود آمده است و باعث شده وقتی انسان‌ها با مسئله‌ای رو به رو می‌شوند، دیگر نتوان برای رفع آن‌ها از همان روش‌هایی استفاده کرد که در گذاشته به کار گرفته می‌شدند.

حال در این میان، پدیده‌ای به نام کوچینگ فردی به وجود آمده است تا به افراد در انتخاب بهترین تصمیم و رسیدن به نتیجه دلخواه کمک کند.

کوچینگ فردی(Personal Coaching)، یک نوع فرایند یادگیری محسوب می‌شود و باعث می‌شود افراد بتوانند به بهترین نحو، توانایی‌های خود را بشناسند و بهترین نتیجه ممکن را بگیرند.

فرقی نمیکند در چه مسیری قرار دارید و چه موفقیت‌هایی را در گذشته کسب کرده‌اید اگر می‌خواهید موفقیت‌های شما استمرار پیدا کند، نیاز است که از یک کوچینگ فردی استفاده نمایید. افرادی که موفق هستند به این باور رسیده‌اند که موفقیت آن‌ها در گرو شانس و اقبال نیست بلکه آن چیزی که موفقیت را تضمین میکند، یک برنامه ریزی دقیق و پایبند بودن به آن است.

تمرکز کوچینگ بر روی رفتار، مهارت، دانش و یا دیدگاه افراد است. افراد و یا سازمان‌ها می‌توانند برای رسیدن به اهدافشان، کوچ استخدام نمایند. هنگامی که یک مربی شخصی در کنار شما باشد بهتر می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. یک مربی شخصی می‌تواند برای موفقیت شما از استراتژی‌هایی استفاده کند که معتبر هستند و باعث می‌شوند بهترین نتیجه را بگیرید. اگر بخواهیم در یک جمله، حرف‌های گفته شده را خلاصه کنیم میتوان گفت: مربی شخصی مسیر رسیدن به اهداف را برای افراد مشخص میکند.

 

 چرا افراد باید یک مربی شخصی داشته باشند؟

کوچینگ فردی

#کوچینگ چگونه تعریف میشود؟

ما انسا‌ن‌ها از توانایی‌ها و استعدادهای زیادی برخوردار هستیم اما متاسفانه گاهی اوقات، موفق به شناخت این استعدادها نمی‌شویم. به همین دلیل، نیاز به یک مربی داریم تا به ما در شناخت توانایی‌ها کمک کند. حتی افرادی که در زمینه‌های مختلف موفق هستند باز هم خود را ملزم می‌بینند که یک مربی در کنار آن‌ها باشد.

در کوچینگ فردی، برنامه‌ریزی‌هایی در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا بتوانند بهترین مسیر را برای پیمودن راه انتخاب کنند و با جنبه‌هایی از زندگی آشنا می‌شوند که پیش از آن حتی نمی‌دانستند این جنبه‌ها وجود دارند.

همچنین کوچینگ فردی باعث می‌شود افراد در مسیرهایی قدم بگذارند که درستی آن‌ها تضمین شده است و نیازی نباشد به آزمون و خطای مسیرها بپردازند و زمان زیادی از آن‌ها گرفته شود.

در کوچینگ فردی از تکنیک‌هایی استفاده می‌شود تا افراد بتوانند نیازهای خود را بشناسند و بدانند از چه انگیزه‌ها و توانمندی‌های برخوردار هستند تا عملکرد بهتری داشه باشند و در نتیجه کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند.

هنگامی که افراد با مربی شخصی همراه می‌شوند، آمورش می‌بینند که کدام اهداف از اهمیت بالایی برخوردار هستند و نیاز است بیشترین تمرکز بر روی آن‌ها باشد. همچنین اینکه افراد برای رسیدن به اهدافشان فقط تلاش کنند، نمی‌تواند موفقیت آن‌ها را تضمین کند بلکه نیاز است یک کوچ فردی در کنار آن‌ها قرار بگیرد تا بیاموزند چگونه با کم کار کردن نسبت به قبل، می‌توانند بهترین نتیجه را بگیرند.

 

کوچینگ فردی به چه افرادی توصیه می‌شود؟

 

کوچینگ فردی

#بیزینس کوچینگ

ــ آن دسته از افرادی که هر بار برای رسیدن به اهدافشان وارد یک مسیر دیگر می‌شوند و پس از مدت زمان کوتاهی تصمیم می‌گیرند هر مسیری را نیمه رها کنند.

ــ افرادی که در زندگی اهداف زیادی دارند و مردد هستند که کدام هدف نسبت به بقیه از ارزش بیشتری برخوردار است و کدام هدف نیاز به پیگیری بیشتری دارد.

ــ افرادی که نمی‌دانند بر پایه چه اصولی باید اهداف خود را انتخاب کنند و یا به عبارت دیگر هدف مشخصی ندارند.

ــ افرادی که در مسیر رسیدن به اهدافشان، موانع زیادی وجود دارد و نیاز دارند کسی آن‌ها را راهنمایی کند.

ــ افرادی که تمایل دارند برای آن‌ها یک برنامه ریزی جداگانه صورت گیرد و از سمت شخصی دیگر به صورت مستمر مورد بررسی قرار گیرند.

 

کوچینگ فردی چه مراحلی را در بر می‌گیرد؟

کوچینگ فردی

همانطور که گفته شد وظیفه‌ای که کوچ دارد این است که در ابتدا ببیند افراد از چه توانایی‌ها و استعدادهایی برخوردار هستند و سپس پیشنهاداتی را در اختیار آن‌ها قرار دهد تا افراد با انجام این پیشنهادات بتوانند به نتیجه‌ای مثبت برسند. حال با هم مراحل کوچینگ فردی را بررسی خواهیم کرد.

ــ مرحله اول: نخستین کاری که مربی شخصی انجام میدهد این است که به صورت همه جانبه شما را آنالیز می‌کند.

ــ مرحله دوم: در این مرحله، اهدافی که افراد دارند مشخص می‌شود.

ــ مرحله سوم: در مرحله سوم نیاز است مسیری که باید در آن قدم بگذارید، طراحی شود.

ــ مرحله چهارم: در این مرحله، اهداف آنالیز می‌شوند و نیاز سنجی دنیای واقعی صورت می‌گیرد.

ــ مرحله پنجم: در مرحله پنجم، برای شما به طور جداگانه یک برنامه ریزی بلند مدت انجام می‌شود.

ــ مرحله ششم: حال نیاز است یک برنامه ریزی اجرایی به صورت گام به گام انجام شود.

ــ مرحله هفتم: در این مرحله، چک لیستی که مخصوص شماست طراحی می‌شود.

ــ مرحله هشتم: به صورت هفتگی عملکردی که شما داشته‌اید مورد بررسی و پیگیری قرار می‌گیرد.

 

نتیجه گیری:

هنگامی که افراد با کوچینگ فردی همراه می‌شوند، این امکان برای آن‌ها به وجود می‌آید که بتوانند استعدادهای بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کنند و واضح‌تر می‌توانند اهداف خود را بیان کنند و هنگامی که یک هدف به روشنی بیان شود، رسیدن به آن با سهولت بیشتری انجام خواهد شد زیرا اکنون فرد میداند دقیقاً به دنبال چه چیزی است. همچنین در کوچینگ فردی یک سری ساختار و حمایت‌هایی وجود دارد که سبب می‌شود رسیدن به اهداف با سرعت بیشتری پیش رود.

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *