کوچینگ چگونه تعریف می شود؟

مهناز گرجی

کوچینگ چگونه تعریف می شود؟

یکی از عبارت هایی که در دنیای هر کسب و کاری با آن برخورد می کنید و نام آن را زیاد شنیده اید، “کوچینگ” است.کوچینگ چگونه تعریف می شود؟ شاید تاکنون تعریف دقیقی از کوچینگ نشنیده باشید یا با وظایف مدیران و رهبران در این حوزه از کسب و کار آشنا نباشید!

برای اینکه بیزینس کوچینگ را بهتر توضیح دهیم، از دو دیدگاه آن را بررسی می کنیم؛ اولین دیدگاه تعریف کوچینگ از نگاه فردی است که کوچینگ را برعهده دارد و در دومین دیدگاه این تعریف را از نظر مراجع یا کارفرما که از خدمات بیزینس کوچینگ استفاده می کنند، بررسی خواهیم کرد.

 کوچینگ از نگاه کوچ

بیزینس کوچینگ، خدمات رهبری یک کسب و کار است. کوچ به‌ عنوان یک فردی که با کارفرما و شرکت‌ها و مدیران زیادی ارتباط برقرار می‌کند، می‌تواند تمام جوانب را ارزیابی کرده و از هر نظر آنها را به موفقیت نزدیک تر کند. یک کوچ، ارتباط قوی تر و موثرتری با افراد و تیم گروه برقرار می کند.

این فرد، تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا با تکیه بر دانش هایی که کسب کرده است، بتواند کسب و کارها را هدایت کند. این شرکت  به عنوان یک رهبر یا مدرس، تصمیم گیری هایی را انجام می دهد که مدیران می توانند در راستای آن، جایگاه فعلی خود را ارتقا دهند. یک کوچ، بسیار ماهر و حرفه‌ای است و امنیت و اعتماد را در کسب و کار ایجاد می کند.

 

بهترین ویژگی های یک کوچ حرفه ای چیست؟

فردی که به عنوان یک کوچ حرفه‌ای فعالیت می کند، چهارچوب خاصی برای ارتباطات، رفتار، گفتار و تصمیمات خود دارد. این فرد به اصول اخلاقی و تعهد کاری پایبند است و به عنوان یک نقطه شفاف و متمرکز می تواند مدیران را راهنمایی کند.

کوچ حرفه ای، هرگز قضاوت نمی‌کند، اما جزئیات را با دقت زیاد بررسی می‌کند تا نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرده و بتواند آنها را به بهترین شکل آرایش دهد. این افراد، آنچنان حرفه ای عمل می کند که مدیران به آنها اعتماد دارند.

افرادی که به عنوان یک کوچ حرفه‌ای در بیزینس کوچینگ فعالیت می کنند با حفظ احترام طرف مقابل، باورها و اعتقادات درونی خود را به نمایش می گذارد؛ قضاوت نمی کند و به طور کامل در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد تا او را به موفقیت برساند.

کوچینگ چگونه تعریف می شود؟
کوچینگ چگونه تعریف می شود؟

 ارتقای مهارت های کوچینگ در فدراسیون  ICF

یکی دیگر ویژگی ‌های یک کوچ حرفه ای، دانش آموختگی در فدراسیون ICF است. در این فدراسیون به افراد آموزش داده می شود تا بتوانند در این بیزینس موفق شوند. ۱۱ صلاحیت متفاوت در بیزینس کوچینگ به آنها آموزش داده می شود. به عبارت ساده‌تر، تمام مهارت هایی را که یک کوچ حرفه ای آنها را باید داشته باشد، در این دوره ها آموزش داده می شود.

یک کوچ حرفه‌ای به درستی می ‌داند از چه مهارت و دانسته های خود در کدام ‌قسمت استفاده کند؛ چگونه تصمیم بگیرد و چگونه جزئیات را در کنار هم قرار دهد تا بتواند یک کسب و کار را هدایت کند.

کوچینگ از نگاه کارفرما یا مراجع

در تعریف دوم، این واژه را از نگاه کارفرما بررسی می‌کنیم. کارفرما به شرکت، مدیر یا گروهی از کسب و کار ها گفته می‌شود که به دنبال خدمات بیزینس کوچینگ هستند؛ چیزی که به آنها نیاز دارند تا کسب و کار خود را موفق تر سازند. یکی از مهمترین اهداف استفاده از خدمات کوچینگ، ایجاد تغییرات بزرگ است؛ چیزی که در حال حاضر وجود ندارد.

حتی برخی از کسب و کارها در حال حاضر با سرعت نسبتاً کمی کار می‌کنند و مقدار سودآوری آنها بسیار کمتر است؛ بنابراین به دنبال راهکارهایی هستند که این وضعیت را تغییر دهند. این دقیقاً همان چیزی است که کارفرما یا مراجعه به دنبال آن است و بنابراین خدمات یک کوچ حرفه ای نیاز خواهد داشت.

مهم ترین ویزگی کوچ حرفه ای

در همین راستا یک کوچ حرفه ای به مراجع کمک می کند که به آنچه که در ذهن دارد برسد. یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک کوچ حرفه‌ای باید داشته باشد این است که دقیقاً ارزیابی کند کارفرمای او دقیقاً در حال حاضر در چه سطحی قرار دارد و در آینده قرار است به چه سطحی برسد. ایجاد شفافیت در مسیر می‌تواند در دسترسی به اهداف مفید واقع شود.

فاصله ای از نقطه آغاز تا نقطه رسیدن به اهداف وجود دارد، بنابراین لازم است خدمات بیزینس کوچینگ با  برنامه ریزی دقیق پیش برود.

کوچینگ چگونه تعریف می شود؟
کوچینگ چگونه تعریف می شود؟

ابزار و تصمیم صحیح

یک کوچ حرفه ای با استفاده از ابزارها و تصمیم گیری های صحیح، محیط امنی را برقرار می سازد تا ارتباطات، قوی تر باشند و مراجع نسبت به مراحل بعدی تشویق شوند. این افراد به مراجع کمک می کنند استعدادها و توانایی های درونی خود را بشناسند و برای رسیدن به خواسته های خود با کوچ حرفه‌ای همراه شوند.

افرادی که به عنوان یک کوچ فعالیت می‌کنند به کارفرمای خود اطمینان می‌دهند که در تمام مسیر همراه او هستند و آنها را در رسیدن به اهدافش یاری می کند  و هرگز آنها را در میانه راه رها نمی کنند.

در راستای خدمات کوچینگ، مدیران کسب و کار یا همان مراجع، خود را در جایی می بینند که تصور می کنند. بنابراین به هر صورت، اقدامات را در راستای مشورت با یک پوچ حرفه ای پیش می برند. خدمات کوچینگ یعنی همکاری کردن یک گروه با هم دیگر؛ قرار نیست که یکی از افراد وظایف تمام اعضای دیگر را انجام دهد.

اگر تمایل دارید با انواع مختلف کوچینگ آشنا شوید، به صورت ساده یک دسته بندی کوتاه معرفی می کنیم:

 1. بیزینس کوچینگ
 2.  اجرایی
 3. عملکرد
 4.  رهبری
 5.  زندگی
 6.  سلامت
 7.  شغلی
 8.  ثروت
 9.  مالی
 10.  رشد معنوی
 11.  تحصیلی
 12.  روابط
 13.  ورزشی

 

آموزش کوچینگ چه اهمیتی دارد؟

همه ما می‌دانیم که کسب و کارها به سرعت در حال تغییر هستند و دنیای امروزی، دنیای رقابت و تلاش است. بنابراین از هر اقدامی که بتواند فعالیت ‌ها را برجسته تر سازد و کسب و کارها را پیروز کند، باید استفاده کرد.

مهمترین دلیلی که افراد به دوره های آموزش کوچینگ وارد می شوند، به دست آوردن مهارت هایی است که کمک کنند بهتر تصمیم بگیرند؛ بهتر انتخاب کنند و احساس مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشند. همچنین در آینده بتوانند به عنوان یک کوچ حرفه ای شناخته شوند.

شما به عنوان یک فرد در دنیای کسب و کار خودتان می توانید این مسیر را هوشمندانه سپری کنید. در دوره های آموزش کوچینگ، مهارت هایی را می آموزید که شما را به یک کوچ حرفه‌ای تبدیل می کند؛ در نهایت، شما می توانید یک متخصص باشید.

پس از پایان دوره آموزش کوچینگ، در مسیری که علاقه مند هستید به فعالیت مشغول می شوید. این فرصت، یعنی رشد و پیشرفت در ادامه کار.

دوره های رایگان را از (( اینجا )) مشاهده کنید.

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *