info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

کوچ یا رهبر چیست

یا رهبر چیست؟

کوچ یا رهبر چیست

کوچ یا رهبر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کوچ یا رهبر یک فرد است که هر آنچه شما در حوزه کسب و کار نیاز دارید ارائه می دهد؛ یک راهنمای کامل که به پیچ و خم های مسیر، آگاه است. یک رهبر یا یک کوچ، هیچ گاه قضاوتی را در مورد فعالیت شما یا اهداف کوچک و بزرگ نخواهد داشت و با اطمینان خاطر می توانید به این فرد اعتماد کنید. مهمترین وظیفه کوچ  کسب و کار شما این است که شرایط شما را از آنچه که اکنون در آن قرار دارید، به سمت بهتر شدن در آینده حرکت دهد و به شما کمک می کند ابزارهای مناسب و قدرتمند را استفاده کنید تا بتوانید در مسیر مناسب قدم بردارید.

کوچ یا رهبر چیست

کوچ یا رهبر چیست و کوچینگ چگونه تعریف میشود؟

خودتان کوچ شوید

شاید تعجب کنید اگر به شما بگویم که خود شما می توانید یک کوچ برای کسب و کارتان محسوب شوید! همه ما این موقعیت را تجربه کرده ایم که رو به روی آینه ایستاده و اندکی با خود صحبت کرده‌ایم؛ زمانی که موفق بوده ایم به خود افتخار می کردیم و زمانی که شکست خورده بودیم، با شرمساری روی از آینه می‌گرفتیم. درست است! شما تنها فردی هستید که می تواند به خودش کمک کند. حتی می توانید به صحبت های درونی خود گوش دهید، پرسش هایی را با خودتان مطرح کنید، نقاط ضعف و قوت را از خود بپرسید و آنچنان فکر کنید که درون شما به شما توضیح دهد که آیا این شرایط صحیح است یا خیر!

وظایف کوچ یا رهبر چیست؟

در پاسخ به این سوال که وظایف یک کوچ یا رهبر چیست باید گفت که یک کوچ یا راهبر کسب و کار در حقیقت، این چنین وظایفی را بر عهده دارد. او همانند یک آینه، تمام چیزها و وقایع و شرایط را مشاهده می‌کند و سپس به شما آموزش می دهد که چگونه به موفقیت برسید. خدمات کوچینگ در کشور به صورت فردی به کسب و کارهای بزرگ ارائه می‌شود؛ یعنی یک کوچ به صورت انفرادی کار می‌کند و در برخی موارد نیز شرکت ‌ها، این حوزه را تحت پوشش قرار می دهند.

یک کوچ یا رهبر، منحصر به فرد عمل می کند

قضاوت کردن و مقایسه کردن کسب و کارها با یکدیگر جزو وظایف و نگرش‌ های یک کوچ یا رهبر محسوب نمی شود. این فرد به درستی می‌داند که هر گروه یا شرکتی، فعالیت مخصوص به خودش را دارد؛ بنابراین تمام راه و روش ها را به طور طبیعی و مختص همان کسب و کار ارائه می‌دهد. شاید یک فرد یا یک مدیر، شجاعت روبه‌رو شدن با تغییر شرایط سخت، اتفاقات یا حوادث را نداشته باشد و همچنین نتواند احساسات خوشحالی یا نا امیدی و حتی ضعف خود را بروز دهد. یک کوچ، کمک می کند تا تمام این نقص ها و عیب ها برطرف شود و به مدیران کمک می کند با شرایط خود، واقع بینانه روبه‌رو شوند.

کوچ یا رهبر چیست

کوچ یا رهبر چیست؟

همه ما از این هراس داریم که انگشت نما شویم یا به بدی، ما را قضاوت کنند! حتی برای بسیاری از افراد، سخت و دردناک است؛ همین عامل می تواند سرکوب استعدادهای زیادی را موجب شود. شخصی که به دنیای کوچینگ بیزینس ها وارد می‌شود از این قضاوت ها و افکار، کاملاً دور خواهد بود. یک کوچ یا راهبر کسب و کار، تمام زمینه ها را برای مدیران فراهم می کند تا با اعتماد به نفس و برنامه ریزی دقیق رو به جلو حرکت کنند.

گوشزد کوچ

یک کوچ یا یک راهبر می تواند افراد زیر شاخه خود را هدایت و رهبری کند و حتی موارد مثبت و منفی را به آنها گوشزد کند. این فرد، هرگز کسی را تحقیر نمی کند اما به او کمک می کند تا خود را بشناسد و ضعف های شخصیتی خود را برطرف کند.

یک کوچ از قضاوت کردن و ارزیابی یک طرفه مسائل به شدت خودداری می کند؛ کارهای غیر ضروری انجام نمی ‌دهد و تصمیماتی را اتخاذ نمی‌ کند که در آینده پشیمان شود. این فرد به خوبی قادر خواهد بود دیگران را نیز راهنمایی کند و همچنین راهنمای مناسبی برای تصمیم گیری باشد.


چرا مدیران کسب و کارها به کوچینگ نیاز دارند؟

شاید این موارد بسیار پیش آمده باشد که صاحبان و مدیران کسب و کارها تمایل چندانی به مشورت و صحبت یا تبادل نظر با شریک های تجاری یا کاری خود نداشته باشند. تردید داشتن و شک داشتن از اینکه با سرمایه ‌گذاران و سهامداران وارد مشورت شوند، همیشه آنها را از موفقیت دور نگه می دارد. یکی از  این عوامل، ترس از قضاوت شدن است. در سایه حمایت یک کوچ شخصی، تمام این مراحل انجام گیرد؛ افکار مزاحم از بین می ‌رود؛ بهترین تصمیم ‌گیری‌ ها انجام می‌شود و حتی در سایه پیشرفت ها می توانید قراردادهای بزرگ تنظیم کنید.

کاتالیزور

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت کوچینگ شخصی یا کوچینگ فردی در نقش یک کاتالیزور، سرعت عمل کارها را افزایش می‌دهد و به مدیران کمک می‌کند توانایی‌های پنهان خود را به مرحله عمل درآورند. با خدمات کوچینگ فردی، تغییرات و تحولات بزرگی در کسب و کارها رخ می دهد.

مهم ترین دلیلی که همه مدیران و صاحبان کسب و کار به کوچینگ شخصی نیاز دارند این است که باید نواقص و عیب های خود را در هر حوزه از کار اصلاح کنند. یک کوچ شخصی می ‌تواند رفتارها را مشاهده کند و بازخوردها را جمع آوری کرده و بر اساس اصول و قواعد کوچینگ بیزینس تصمیم ‌گیری نماید.

بیل گیتس در یکی از سخنرانی های خود گفته است: “بسیاری از مدیران کسب و کارها اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را فراموش می کنند؛ حتی از مسیر خارج می‌ شوند؛ کوچینگ شخصی بهترین راهکار است که به آنها کمک کند باید در راه رسیدن به اهداف کلی و جزئی شرکت طبق اصول و برنامه پیش بروند.”

من مهناز گرجی زاده، مدرس و ‌سخنران در حوزه مهارت های فردی، انگیزشی، کسب و کار در فضاهای مجازی و کارشناس بیمه های زندگی هستم.
آمده ام درکنار شما باشم تا یک زندگی شاد و سرشار از امید رو با هم تجربه کنیم و در کسب و کار و زندگی خود موفق و پیروز باشیم.

 

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *