info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

آموزش سخنرانی و فن بیان

آموزش سخنرانی و فن بیان

آموزش سخنرانی و فن بیان

ارائه یک سخنرانی خوب و همچنین داشتن فن بیان عالی از جمله مواردی است که برای هر فردی که می‌خواهد که باید آموزش سخنرانی و فن بیان بیاموزید، در مقابل دیگران سخنرانی کند و حتی می‌خواهد درجایی مصاحبه شغلی شرکت کند می‌تواند حیاتی باشد. این دو مهارت ازجمله مهارت‌هایی است که به صورت اکتسابی هست و لازم است برای به دست آوردن و تقویت آن تلاش کنید. در این مقاله می‌خواهید از فن‌های فن بیان و سخنرانی برای شما مطالبی را بگوییم.

برای شرکت در کلاس فن بیان در اهواز با دکتر مهناز گرجی زاده کلیک کنید و اطلاعات تکمیلی را در صفحه دوره فن بیان در اهواز مشاهده کنید

تقویت فن بیان

فن بیان به این معنی است که از ترکیب درستی از واژگان و دیگر اشکال ارتباطی را به کار بگیریم تا بتوانیم بهترین انتقال پیام را داشته باشیم. داشتن فن بیان خوب کمک می‌کند ارتباط موثرتری با اطرافیان خود داشته باشیم.

آموزش سخنرانی و فن بیان

شاید افرادی باشند که واقعاً در زمینه تخصصی خود بسیار باسواد و کاربلد باشند، ولی وقتی از این افراد می‌خواهیم مطالبی را درزمینهٔ تخصص خود آموزش دهند. یا نمی‌توانند آن‌طور که بایدوشاید مطالب را انتقال دهند و در این صورت مخاطب خود را گیج، خسته و دل‌زده می‌کنند. این مهارت به‌خصوص در مورد معلمین و اساتید دانشگاه و افرادی که سخنرانی انجام می‌دهد می‌تواند مهم‌تر و حیاتی باشد.

******قدرت شکرگزاری مقاله ای پربازدید******

چطور بهتر سخنرانی کنیم؟!

آماده باشید

مهم‌ترین قسمت یک ارائه موفقیت‌آمیز قبل از اینکه حتی شروع به صحبت کنید، اتفاق می‌افتد. پس از شروع صحبت، از آمادگی و تمرین خستگی‌ناپذیر خود سپاسگزار خواهید بود.

_ارائه خود را نسبت به وقت خود تنظیم کنید. سعی کنید یادداشت‌برداری کنید و تمام نکاتی که قرار است در اسلایدها بیاورید را پوشش دهید.

_اگر قصد استفاده از جزوه را دارید، مطمئن شوید که این موارد را از قبل آماده کرده‌اید (این نیز در صورت مشکلات فنی پشتیبان مفیدی است).

_سخنرانی خود را برای کسی مانند همسر، دوست، خانواده و حتی آینه ارائه دهید. بازخورد بگیرید و مشکلات را برطرف کنید. سعی کنید هر عادت بدی دارید در این تمرین‌ها کنار بگذارید. این کار با تمرین بیشتر قابل‌دستیابی است.

_اگر تلفظ کلمه یا کلماتی را نمی‌دانید سعی کنید آن را قبل از سخنرانی بپرسید و یا اینکه آن‌ها را حذف کنید. اینکه یک چیز نامشخص بگویید خیلی بدتر است تا چیزی نگویید!

مخاطب خود را بشناسید

اولین و آخرین موردی که باید بدانید این است که شما باید برای مخاطب خود ارائه دهید. پس باید سخنرانی خود را برای آن‌ها تنظیم کنید نه باب میل خودتان! در مورد مخاطب خود تحقیق کنید. ببینید از چه مواردی استقبال می‌کند و یا از چه مواردی ناراحت می‌شوند. سعی کنید تا حد امکان پاسخ سؤالات آن‌ها را در سخنرانی خود بیاورید.

آموزش سخنرانی و فن بیان

ترس خود را تسخیر کنید

اولاً، هرچه آمادگی بالاتری داشته باشید، عصبیتان بهتر و کمتر می‌شود و بهتر می‌توانید با هرگونه اتفاق ناگواری کنار بیایید.

از قبل کافئین نخورید که باعث تشدید اضطراب شما می‌شود؛ اما در صورت خشکی دهان آب بخورید.

از قبل چیزی بخورید، پایین بودن سطح قند به رفع هرگونه فکر عصبی کمک نمی‌کند و بر میزان تمرکز شما نیز تأثیر می‌گذارد.

آموزش سخنرانی و فن بیان

به یاد داشته باشید که مخاطب برای دیدن شما نیست. آن‌ها بسیار بیشتر به صحبت‌های شما علاقه‌مند هستند. آن‌ها همچنین علاقه‌ای به شکست شما ندارند. آن‌ها دوستان شما هستند نه دشمنان شما. به یاد داشته باشید که شما به‌عنوان خدمتی برای شرکت‌کنندگان صحبت می‌کنید، این به شما کمک می‌کند کمتر به خودتان تمرکز کنید و بیشتر به محتوا بپردازید.

به مخاطب نگویید که عصبی هستید. تقریباً همه از برخی از نگرانی‌ها در مورد سخنرانی در جمع رنج می‌برند. از خارج به‌ندرت آن‌طور که احساس می‌شود واضح است. در صورت لزوم، قبل از شروع به کمک روش‌های تنفس و آرامش استفاده کنید.

 

برخی از استایل ها را در نظر بگیرید

اگر از اسلایدهای ارائه استفاده می‌کنید، بهترین استفاده را از آن‌ها ببرید. بیش از زیبا بودن، اسلایدها باید کاربردی باشند، اما اضافه کردن کمی سرگرمی و رنگ معمولاً صدمه‌ای نمی‌زند. در اینجا سه نکته سریع برای بهبود اسلایدها آورده شده است:

اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید.

_کلمات موجود در هر اسلاید را به حداقل برسانید

_اطمینان حاصل کنید که هر کلمه یا تصویری به اندازه کافی بزرگ است که دیده می‌شود

_برای کمک به شفاف‌سازی نکات خود، فقط تصاویر، فیلم‌ها و انیمیشن‌ها را اضافه کنید. (اگر تأثیر معکوس دارند آن‌ها را اضافه نکنید!)

شما نباید همه آنچه را که می‌خواهید در اسلایدها بگویید داشته باشید. فقط راهنمایی‌هایی را برای کمک به شما یادآوری می‌کند که در مورد چه چیزی صحبت کنید و رسانه‌های صوتی / تصویری برای تقویت هر نکته‌ای که بیان می‌کنید.

دوره های رایگان را از (( اینجا )) مشاهده کنید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد سخنرانی و فن بیان مطالبی را عنوان نمودیم. یک سخنرانی خوب و بی نقص نقش مهم در انتقال مطالب به مخاطب و همچنین آینده شغلی و حتی تحصیلی افراد می‌تواند داشته باشد؛ و این مهارت هم مانند دیگر مهارت‌های زندگی بهتر است با تمرین حاصل شود.

 

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *