info@mahnazgourjizadeh.com

آدرس ایمیل

09166097578

شماره تماس

اهواز - زیتون کارمندی

آدرس

اصل پارتو یا قانون 20/80 چیست؟

اصل پارتو یا قانون 20/80 چیست؟
5/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله سعی بر آن شده که اصل پارتو یا قانون 20/80 را به زبانی ساده توضیح دهیم و بگوییم که چگونه میتوان از آن در مدیریت زمان، هدف گذاری، روابط فردی، فروش، مدیریت و رهبری استراتژیک و… استفاده نمود

اصل پارتو چیست؟

اصل پارتو (Pareto Principle) قانون پارتو یا قانون 20/80 یکی از اصول مدیریت زمان است. قانون پارتو که در هر بعد از زندگی یعنی شخصی، کسب و کار، تناسب اندام، روابط عاطفی و… کاربردی است. اصل پارتو امورات مهم شغلی و شخصی شما را به نتایج بسیار بهینه و فوق العاده ای میرساند.

تعریف اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ به اینصورت است: ۲۰درصد از کل فعالیتهای شما آنقدر مهم و موثر هستند که در صورت انجام این بیست درصد، ۸۰ درصداز کل نتایج دلخواه را بدست خواهید آورد.

پارتو کیست؟

تاریخچه قانون پارتو

پارتو کیست؟ اقتصاددانی ایتالیایی بنام ویلفردو پارتو(Vilfredo Pareto) به این موضوع رسید که ۸۰ درصد از برداشت نخود مزرعه ی خود، معادل ۲۰ درصد از میزان نخودهایی است که کاشته است. وی این دریافت خود را توسعه داد و به این نتیجه رسید توزیع ثروت در ایتالیا نیز از این قانون پیروی میکند. ۸۰ درصد ثروت کشور ایتالیا در اختیار ۲۰ درصد مردم کشور قرار دارد. اما اصل پارتو توسط وی ابداع نشد.

در سال ۱۹۴۰ فردی بنام دکتر جوزف جوران(Joseph Juran) در حوزه مدیریت عملیات خود مشاهدات آقای پارتو را به کار برد. او در کار خود به این نکته رسید که ۸۰ درصد از محصول دریافتی ناشی از ۲۰ درصد از روشهای بکار گرفته شده است و با این نسبت به کسب و کارها کمک کرد تا تولید خود را افزایش دهند. وی با استفاده از تحلیل های آقای پارتو توانست به این نتیجه برسد که با تمرکز بر ۲۰ درصد از مشکلات خط تولید، کیفیت و حجم تولید تا میزان ۸۰ درصد افزایش خواهد یافت. بنابراین جوزف جوران این استراتژی مهم و ارزنده را بنام اصل پارتو معرفی کرد.

همچنین جوزف جوران اصطلاح Vital Few & Trivial Many را مطرح کرد که به معنای اقلیت تاثیر گزار و اکثریت کم اهمیت میباشد. این اصطلاح نیز برای اصل پارتو به کار میرود.

مفهوم پارتو یعنی تمرکز روی کارهای حیاتی خود یا کسب و کار خود(که معادل ۲۰ درصد کل کارها میباشد) و نادیده گرفتن حجم بسیاری از کارهای موجود، در راستای رسیدن به موفقیت حداکثری(یعنی ۸۰ درصد از کل موفقیت)

چگونه اصل پارتو را اجرا کنیم؟

قانون پارتو در واقع یک قانون ساده ریاضی است که برای انجام آن کافی است ۳ گام بردارید:

 1. ۲۰ درصد فعالیت های مهم و سازنده خود را مشخص کنید
 2. فقط روی انجام این 20 درصد تمرکز کنید
 3. در نهایتا ۸۰ درصد از کل نتایج دلخواه حاصل میشود

چرا اصل پارتو مهم است؟

اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ (قانون بیست هشتاد یا قانون هشتاد بیست) به شما کمک میکند که تصمیم بگیرید کدام منابع بیشترین بازدهی را به همراه دارد؟ منابعی که به کاهش اتلاف وقت، پول، احساسات، انرژی، تلاشها و… کمک میکند.

آرزوی هر مدیری این است که بجای ۲۴ ساعت، ۲۵ ساعت زمان داشت. اصل پارتو این آرزو را برآورده میکند!

قانون ۲۰ /۸۰ به شما کمک میکند تا آن دسته از کارهایی که مهم نیستند را حذف کنید و روی آن ۲۰ درصد مهم و حیاتی تمرکز کنید. به اینصورت آنچه مهم نیست را حذف میکنید و در کوتاه ترین زمان بیشترین نتیجه را میگیرید.

اصل پارتو چگونه کار میکند؟

به احتمال زیاد افرادی را دیده اید که در طول روز مستمر مشغول به کار هستند. کارهایی میکنند که اصلا مهم نیست. کارهایی که ارزش پایینی دارند و یک یا دو فعالیت مهم شرکت که میتواند تفاوت و رشد فراوانی بهمراه داشته باشد به تعویق می اندازند. وظایفی که اغلب سخت تر و پیچیده تر هستند اما بازده خوبی ندارند جزو 80 درصدی میباشند که نباید روی آن تمرکز کنید

تحلیل پارتو میگوید وقت و تمرکزت را روی آن دسته اموری بگذار که نتایج فراوانی با خود بهمراه دارند.

قبل از شروع هرکاری همیشه از خود بپرسید که آیا این کار همان ۲۰ درصد مهم فعالیتهای من است یا خیر.

اگر تصمیم دارید که روز خود را با کارهای مهم شروع کنید در برابر وسوسه انجام کارهای پوچ و غیر مهم مقاومت کنید. در نتیجه بزودی عادت انجام کارهای مهم ساخته خواهد شد.

بهترین شیوه ساخت عادت انجام کارهای مهمتر، خوردن قورباغه در ابتدای روز است پس هر چه زودتر قورباغه ات را قورت بده!

جدول پارتو یا قانون 20/80

مزایای قانون پارتو چیست؟

با استفاده از قانون پارتو شما به نتایج درخشان زیر دست میابید:

 • فقط آنچه باعث موفقیت شما خواهد شد را دریافت میکنید
 • دلایل اصلی مشکلات و عدم پیشرفتها را خواهید یافت
 • قانون پارتو باعث بهره وری بیشتری در زندگی و کارتان خواهد شد
 • رهبری موثرتری خواهید داشت
 • اعتماد به نفستان افزایش میابد
 • از منابع بشکل مفید تر و کارآمدتر بهره میگیرید
 • مهارتهای حل مسئله را راحت تر اجرا میکنید
 • مهارتهای تصمیم گیری توسعه و بهبود میابد

برای اینکه قانون پارتو یا اصل ۲۰ ۸۰ را بخوبی درک کنید به کاربرد این اصل در بخش های مختلف توجه کنید:

کاربرد قانون پارتو در مدیریت زمان

براساس اصل پارتو در مدیریت زمان مشغول بودن با موثر و مولد بودن برابر نیست. گاها مدیران و کارآفرینان تصور میکنند که مجبورند ساعت های زیادی برای کسب و کار خود صرف کنند تا به سود خوبی برسند.

این نکته مخصوصا در شروع هر فعالیتی ضروری است اما آنچه اهمیت دارد این است که تلاش هوشمندانه باشد، کار و تلاش زیاد بدون سود یا با سود اندک، باعث برهم خوردن تعادل بین کار و زندگی و فرسودگی شغلی میشود. کار زیاد و غیر هوشمندانه بهره وری را کاهش میدهد و ممکن است باعث نا امیدی شود.

برای جلوگیری از وقوع این تراژدی در کسب و کار، باید ۲۰ درصد وظایف مربوط به ایجاد درآمد را شناسایی کرد. وظایفی که بالاترین بازده و بیشترین سود را بوجود می آورند. عملا با استفاده از قانون پارتو در مدیریت زمان در انجام کارهای خود صرفه جویی کرده و زمان بیشتری برای افزایش آرامش در زندگی، ورزش، سلامتی جسمی و روحی و رشد و توسعه فردی خواهید داشت.

اصل پارتو یا قانون 20/80

مدیریت زمان در اصل به معنای آن است که هرچه بهتر از زمان خود استفاده کنید؛ کارهای بیشتری انجام خواهید داد. تصور کنید روزی فقط دو ساعت بهتر از زمان خود استفاده کنید، نتیجه شگفت انگیز خواهد بود!

جلسات مکرر وطولانی، تماسهای مختلف تلفنی، ایمیلها، مراودات و وقفه هایی متفاوت در روند رشد و… ده ها کار دیگر هم شما را خسته میکند و تمرکزتان را کم میکند. از هدف نهایی خود عقب میمانید بطوری که گاهی از انجام مسئولیت های مهم باز میمانید.

یکی از راه های موثر و مفید که برایان تریسی(Brian Tracy) در کتاب: 21 تکنیک اثبات شده مدیریت زمان خود به آن اشاره میکند این است: که کارهای مشابه را دسته بندی کنید تا اهمال کاری به حداقل برسد. مشخص کنید چه کارهایی باید تفویض اختیار(برون سپاری) شود و چه کارهایی بایستی از لیست شما حذف شوند. برنامه های انجام شده را مرتب ارزیابی و برنامه موجود را مجدد بازبینی کنید.

مدیریت زمان یک منبع شگفت آور است که به شما کمک میکند زمان خلق کنید. یعنی در روز بیشتر از 24 ساعت زمان داشته باشید! پس با مدیریت زمان میتوانید کارهای بیشتری را در زمان کمتر با استرس کمتر و تمرکز بیشتر انجام دهید

کاربرد اصل پارتو در روابط فردی

با توجه به قانون پارتو شما باید مهمترین روابط خود را مشخص کنید. معلوم کنید کدام روابط و فعالیتها هستند که بیشترین میزان شادی، سلامتی و انرژی را برای شما بهمراه دارد. این افراد و روابط ۲۰ درصد از روابط شما را تشکیل میدهند که ۸۰ درصد حال خوب شما را رقم میزنند.

به روابط خود با گروه دوستان خود توجه کنید و بررسی کنید که کدام ۲۰ درصد افراد بهترین نوع رابطه را با شما دارند. روابطی که، برای تبدیل شدن به فردی که میخواهید شوید، کمک بسیار زیادی میکند. اگر ۸۰ درصد از زمان خود را با این 20درصد بگذرانید، سود شخصی شما بیشتر خواهد بود.

کاربرد اصل پارتو در روابط زناشویی

برای بکاربردن اصل پارتو در برقرای رابطه خوب با همسر یا شریک عاطفی ممکن است ۸۰ درصد از مشکلات بین زوجین ناشی از ۲۰ درصد رفتارهای آنها باشد.

دانستن و درک این موضوع به شما کمک خواهد کرد که درگیریهای خود را شناسایی و روی بهبود آنها تمرکز کنید. ندانستن این موضوع مهم، تمرکز را از شما گرفته و به جای بهبود روابط ممکن است نتایج ناگواری را رقم زند.

کاربرد اصل پارتو در مدیریت استراتژیک و رهبری سازمانی

هنگامی که شما یک کسب وکار را مدیریت و رهبری میکنید، ۸۰ درصد از کارهای انجام شده توسط فقط ۲۰ درصد از افراد مجموعه انجام شده باشند. بعبارتی ۲۰ درصد از افراد مجموعه درگیر انجام آن بوده اند.

مشخص کنید که این کارمندان چه کسانی هستند و مهمترین وظایف را به آنها محول کنید. آنها را در موقعیت های رهبری قراردهید تا بتوانند همان اصولی را که رعایت میکنند به دیگران هم بیاموزند. مشاهده و رصد ویژگیها، مهارتها، عادتهای منحصر به فرد که به بهره وری آنها منجر شده به شما کمک میکند تا از طریق آموزش سایر کارکنان به بهبود نتایج در کل تیم و سطح وسیعتر دست یابید.

نمودار پارتو

کاربرد اصل پارتو در تعیین هدف

تصور کنید که در تعیین هدف از اصل پارتو کمک بگیرید. چه خواهد شد؟ انتخاب هوشمندانه کمک بسیار موثری به شما خواهد نمود. کاغذ قلم خود را بردارید ده هدف از اهداف خود را یادداشت کنید. حالا از خود بپرسید: اگر امروز فقط میتوانستید به یک هدف از آن لیست عمل کنید، کدام هدف است که بیشترین تاثیر مثبت را بر زندگی شغلی یا شخصی شما دارد؟

سپس دومین هدف را انتخاب کنید و همین روند را ادامه دهید. به این ترتیب ۲۰ درصد از مهمترین اهداف خود را مشخص خواهید کرد. آن اهدافی که بیش از هرچیز به شما کمک خواهد کرد.

کاربرد قانون پارتو در حل مسئله

مهارت حل مسئله یک مهارت بسیار ضروری است که بطور موثری در مشکلات بزرگ و کوچک راهگشاست. هنگام استفاده از اصل پارتو در حل مسئله جزئیات مشکل مورد نظر را مشخص کرده و راه حل های ممکن را برای بزرگترین مشکل بیابید.

برای استفاده از اصل پارتو در حل مسئله به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. لیستی از مشکلات خود را تهیه کنید
 2. علت بروز مشکل را مشخص نماید
 3. سپس مهمترین علت بروز مشکل را جدا کنید و به هر مسئله براساس اهمیت امتیاز دهید (مهمترین و بالاترین امتیازها همان ۲۰ درصدی است که نیاز به تمرکز کامل دارد)
 4. حالا راه حل رفع هر یک مشکلات لیست بیست درصدی را بنویسید
 5. از طریق طوفان فکری میتوانید راه حل های بسیار خوبی دریابید

قانون 20/80

کاربرد قانون پارتو در فروش

همیشه ۲۰ درصد از مشتریان ۸۰ درصد از فروش و سود را با خود بهمراه دارند. مشتریانی که در زمان شما نیز صرفه جویی میکنند.

بنابراین از اصل پارتو در فروش به شکل زیر استفاده کنید:

 1. لیست مشتریان خود را تهیه کنید
 2. بررسی کنید بالاترین ارقام یا حجم بالای فروش به کدام یک از مشتریان اختصاص دارد
 3. ۲۰ درصد از این افراد با ارقام و حجم های بالا را بنویسید

نکته جالب این است که ۸۰ درصد درآمد و بعبارتی دیگر بخش اعظم درآمد شما از 20 درصد مشتریانتان بوقوع پیوسته است. سپس بدنبال یافتن این دسته از مشتریان بوده و تمرکز خود را برای یافتن این گروه قراردهید.

پارتو تکنیکی ساده در مدیریت زمان است که میتواند بجای رشد در سه تا پنج سال؛ در سال اول بهترین سود را به شما دهد. روی چیزی که واقعا نیاز دارید متمرکز بمانید و باور داشته باشید که می تواند اتفاق بیفتد. یاد بگیرید که چگونه آن را محقق کنید و دست به کار شوید. قانون پارتو بزرگترین همراه موفقیت شماست.

تئوری محدودیت ها چیست؟

فرض کنید که میخواهید درآمد خود را دوبرابر کنید. برای این افزایش درآمد نیاز است که کیفیت و کمیت خدمات خود را ارتقا دهید. یا اینکه باید شغل و فعالیت خود را تغییر دهید. محدودیتی که شمارا عقب نگه میدارد یا سرعت رشد شما را به تعویق می اندازد کدام است؟

اغلب مردم چند پاسخ برای این سوال ارائه می دهند: احساس درماندگی، بهانه های مختلف، شرایط موجود و دیگران

اما واقعا چه چیزی مانع شماست؟ آیا سطح تحصیلات و یا آموزشهای شما متناسب با مهارت یا شغل شماست؟ چه چیزی سرعت رسیدن شما را تعیین میکند؟

هر موقعیت و دانشی که مانع شماست را حذف کنید. اگر بدنبال رسیدن به اهداف و رویاهای خویش بدون محدودیت هستید، همین الان اقدام کنید.

این یک معیار است که میتوانید قبل از انجام هرکاری آن را بسنجید. هرچه شما را محدود میکند حذف کنید. با توجه به تئوری محدودیت ها شما باید بدون محدودیت زندگی کنید.

تاریخچه تئوری محدودیت ها

تئوری محدودیت ها(Theory of Constraints) یک اصل قدرتمند است که می توانید از آن برای رویاهای بزرگ و زندگی بدون محدودیت استفاده کنید. تئوری محدودیت توسط الیاهو گلدارت(Eliyahu M. Goldratt) (تولد: 31 مارس 1947 – مرگ: 11 ژوئن 2011) که یک معلم مدیریت اسرائیلی بود، مطرح شد.

گدارت مبدأ تکنیک “تولید بهینه شده”، “نظریه محدودیت ها (TOC)” ، “فرآیندهای تفکر” ، “طبل- بافر- طناب” ، “مدیریت پروژه زنجیره ای بحرانی (CCPM)” و سایر ابزارهای مشتق شده نظریه محدودیت ها بود. وی نویسنده چندین رمان تجاری و آثار غیر داستانی، عمدتاً در زمینه کاربرد تئوری محدودیت ها در تولیدات مختلف، مهندسی و سایر فرآیندهای تجاری بود.

استتیوری بزرگ در ایجاد تفکر مدرن گلدارت میگوید: در هر فرآیندی برای رسیدن به هدف یک تنگنا یا طناب خفه کننده وجود دارد. یک محدودیت در فرآیند عمل. این محدودیت سرعت حرکت و دستیابی به هدف را تحت تاثیر قرار میدهد. گلدرات دریافت که اگر تمام انرژی و توجه خود را بر روی کاهش محدودیت متمرکز کنید، می توانید روند را سریعتر از انجام هر کار دیگری تسریع کنید.

چگونه از تئوری محدودیت ها استفاده کنیم؟

برای زندگی بدون محدودیت از 3 مورد زیر استفاده کنید:

 • وضوح
 • شایستگی
 • تمرکز

وضوح

وضوح به این معناست که شما واضح بدانید چه کسی هستید، چه می خواهید و به کجا می روید. داشتن وضوح به شما کمک میکند تا هر روز برروی اهداف خود متمرکز بمانید. عادتی که افراد موفق دنیا برای رسیدن به اهداف در خود ساخته اند، هدف گرا بودن و شفافیت است و در نتیجه به موفقیت بیشتری می رسند. افراد موفق نیز از اصل پارتو استفاده میکنند

شایستگی

شایستگی به این معنی است که شما شروع میکنید به تبدیل شدن به بهترین نسخه ی خود. شما تلاش خود را میکنید و خود را وقف پیشرفت شخصی و رشد فردی میکنید. شما هرگز از رشد دست نمی کشید. شما خود را متعهد می‌کنید که هر روز کاری را انجام دهید تا به یک فرد با ورژن بالا تر تبدیل شوید.

تمرکز

تمرکز، داشتن نظم و انضباط شخصی است. بعبارتی خود را وادار میکنید تا روی “مهمترین چیز” متمرکز شوید و تا زمانی که به اتمام برسد آن را رها نکنید. اصل پارتو برای تعیین مهمترین چیز به شما کمک زیادی میکند.

تمرکز این است که بدانید دقیقاً میخواهید چه کسی شوید، یا چه چیزی بدست آورید و سپس اقدام کنید.

تمرکز به همراه پشتکار، بدون حواس پرتی در یک خط مستقیم برای به انجام رساندن کارهایی است که می تواند تفاوت واقعی در زندگی شما ایجاد کند.

وقتی رویای بزرگی دارید فعالیت هایی که بیش از حد وقت شما را میگیرند، انرژی درونی شما را میگیرند و برای شما محدودیت ایجاد میکنند را حذف کنید. آن گاه احساس قدرت و اعتماد به نفس بسیار بالاتری را در خود مشاهده می کنید.

قانون پارتو را در مسیر موفقیت خود دنبال کنید. قانون 80 20 یک اصل موفقیت است که می توانید آن را در هر جنبه ای از زندگی خود اعمال کنید. با استفاده از اصل پارتو، بر روی 20 درصد مواردی تمرکز می کنید که به شما کمک می کند تا 80 درصد از موفقیت خود را به دست آورید.

 

نتیجه گیری

شما با استفاده از اصل پارتو یا قانون 20/80 میتوانید بهینه تر از زمان خود استفاده کنید و نتایج درخشانی را در کسب و کار و زندگی شخصی خود رقم بزنید. کافی است همین امروز یک قلم و کاغذ بردارید و 20 درصد از مهمترین افراد یا فعالیت های مهم خود را یادداشت کنید و آن را اجرا کنید. مطمئن باشید از نتایج شگفت زده خواهید شد! میتوانید سوال ها و تجربیات خود درباره اصل پارتو را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول

1-اصل پارتو یا قانون 20/80 چیست؟

تعریف اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ به اینصورت است: ۲۰درصد از کل فعالیتهای شما آنقدر مهم و موثر هستند که در صورت انجام این بیست درصد، ۸۰ درصداز کل نتایج دلخواه را بدست خواهید آورد.

2-پارتو کیست؟

اقتصاددانی ایتالیایی بنام ویلفردو پارتو(Vilfredo Pareto) به این موضوع رسید که ۸۰ درصد از برداشت نخود مزرعه ی خود، معادل ۲۰ درصد از میزان نخودهایی است که کاشته است. وی این دریافت خود را توسعه داد و به این نتیجه رسید توزیع ثروت در ایتالیا نیز از این قانون پیروی میکند. ۸۰ درصد ثروت کشور ایتالیا در اختیار ۲۰ درصد مردم کشور قرار دارد. اما اصل پارتو توسط وی ابداع نشد.

3-اصل پارتو چگونه در افزایش فروش به ما کمک میکند؟

همیشه ۲۰ درصد از مشتریان ۸۰ درصد از فروش و سود را با خود بهمراه دارند.

4-چگونه قانون 20/80 در مدیریت استراتژیک به ما یاری میرساند؟

هنگامی که شما یک کسب وکار را مدیریت و رهبری میکنید، ۸۰ درصد از کارهای انجام شده توسط فقط ۲۰ درصد از افراد مجموعه انجام شده باشند.

5-مزایای قانون پارتو چیست؟

با استفاده از قانون پارتو شما به نتایج درخشان زیر دست میابید:

 • فقط آنچه باعث موفقیت شما خواهد شد را دریافت میکنید
 • دلایل اصلی مشکلات و عدم پیشرفتها را خواهید یافت
 • قانون پارتو باعث بهره وری بیشتری در زندگی و کارتان خواهد شد
 • رهبری موثرتری خواهید داشت
 • اعتماد به نفستان افزایش میابد
 • از منابع بشکل مفید تر و کارآمدتر بهره میگیرید
 • مهارتهای حل مسئله را راحت تر اجرا میکنید
 • مهارتهای تصمیم گیری توسعه و بهبود میابد

6-چگونه از اصل پارتو در تعیین هدف استفاده کنیم؟

تصور کنید که در تعیین هدف از اصل پارتو کمک بگیرید. چه خواهد شد؟ انتخاب هوشمندانه کمک بسیار موثری به شما خواهد نمود. کاغذ قلم خود را بردارید ده هدف از اهداف خود را یادداشت کنید. حالا از خود بپرسید: اگر امروز فقط میتوانستید به یک هدف از آن لیست عمل کنید، کدام هدف است که بیشترین تاثیر مثبت را بر زندگی شغلی یا شخصی شما دارد؟

سپس دومین هدف را انتخاب کنید و همین روند را ادامه دهید. به این ترتیب ۲۰ درصد از مهمترین اهداف خود را مشخص خواهید کرد. آن اهدافی که بیش از هرچیز به شما کمک خواهد کرد.

7-تئوری محدودیت ها چیست؟

در هر فرآیندی برای رسیدن به هدف یک تنگنا یا طناب خفه کننده وجود دارد. یک محدودیت در فرآیند عمل. این محدودیت سرعت حرکت و دستیابی به هدف را تحت تاثیر قرار میدهد. گلدرات دریافت که اگر تمام انرژی و توجه خود را بر روی کاهش محدودیت متمرکز کنید، می توانید روند را سریعتر از انجام هر کار دیگری تسریع کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *