اصول رهبری در سازمان

اصول رهبری در سازمان

اصول رهبری در سازمان

اصول رهبری در سازمان نقش حیاتی در ثبات، توسعه و موفقیت یک کسب و کار دارد. هر ساله کسب و کارهای جدید فراوانی به امید کسب درآمدهای چشمگیر در آینده، راه اندازی می شوند. اما آمارها نشان داده است که نیمی از این مشاغل بدلیل کمبود یا عدم مهارت رهبری در سازمان در کمتر از 5سال با مشکل روبرو شده و تعطیل می شوند.

موفقیت به اصول رهبری در سازمان آن بستگی دارد و اثربخشی رهبری سازمان به رعایت اصول رهبری وابسته است. از این رو، ما در این مقاله قصد داریم اصول رهبری سازمانی را برای پیشبرد اهداف سازمانی توضیح دهیم.

مفهوم رهبری در سازمان به چه معنا است؟

بطور کلی، رهبر یکی از نقش های تعریف شده در سازمان است که وظیفه دارد استعداد و مهارت های منحصربفرد کارکنان را درجهت اهداف سازمان سوق دهد. از دیدگاه استیو جابز رهبری به معنای “ترغیب افراد به انجام کارهایی است که هرگز تصور نمی کردند از عهده انجامش بربیایند”.

2

رهبری را نباید با مدیریت سازمان اشتباه گرفت. در مدیریت سازمان، تمرکز بر روی فرایند عملیاتی سازمان و تولید محصول است. مدیر سازمان استراتژی تعیین می کند و برای مشکلات راه حل ارئه می دهد. در حالی که، رهبر عملکرد کارکنان را با چشم انداز سازمان در یک جهت قرار می دهد. رهبر نقش راهنما را در سازمان دارد و راه و روش انجام موثر و کارآمد وظایف را به پرسنل سازمان نشان می دهد.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

9 اصول رهبری در سازمان

اصول مهم و اساسی رهبری سازمانی

اصول رهبری در سازمان همانند هر عملکرد مهم و حیاتی نیازمند رعایت یکسری اصول است. مهم ترین اصول رهبری به شرح زیر می باشد:

اصل صداقت و عدم پنهان سازی اطلاعات

در ساختار مدیریتی سنتی، اطلاعات بمنزله قدرت است. در این نوع سازمان ها، تنها افراد مشخصی، آن‌هم به میزان نیاز و در زمان معینی که ضرورت ایجاب می کند، اطلاعات سازمان را در اختیار دارند. بنابراین سایر اعضا سازمان بدون اینکه اطلاعات کافی و لازم در اختیار داشته باشند، مجبور هستند تصمیم گیری کنند. آنها دقیقا نمی دانند که چه عواملی در پیشرفت و موفقیت سیاست های سازمان تاثیرگذار می باشند.

در چنین وضعیتی، اعضا مجبور خواهند بود تا بر اساس یکسری حدس و گمان، تصمیم گیری کنند. از طرف دیگر، زمانیکه پرسنل آگاهی و اطلاعات لازم را در اختیار نداشته باشند، اعتماد به نفس لازم جهت طرح و به چالش کشیدن ایده های متفاوت و خلاقانه را نیز نخواهند داشت.

 اصل قاطعیت در تصمیم گیری

بطور ذاتی، اعضای سازمان تمایل بیشتری به پیروی از رهبرانی  دارند که که قاطعانه تصمیم می گیرند. یک رهبرموفق به موقع تصمیم می گیرد و از تصمیم گیری‌های آنی و سریع خودداری می کند. چنین فردی زمینه گفتگو و تبادل نظر بین اعضا را فراهم می کند. به این ترتیب، در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها به یک اتفاق نظر عقلانی و صحیح دست پیدا می کند.

اصول رهبری در سازمان
اصول رهبری در سازمان

 

در مواقعی که بایستی تنها با نظر رهبر تصمیمی گرفته شد، رهبر موفق با بررسی شرایط یک مبنای منطقی برای تصمیم گیری به افراد ارائه می دهد و آن‌ها را متقاعد می کند تا بر اساس ان تصمی گیری نمایند. زمانیکه هیچ یک از اعضا سازمان ایده و نظر منطقی برای تصمیم گیری مناسب ندارد، وی با درنظر گرفتن الویت ها و منافع سازمان تصمیم گیری می کند.

اصل توزیع مسئولیت

یک سازمان همانند هرمی است که رهبر در راس آن قرار گرفته است. یک رهبر نظامند باید قدرت را به سمت پایین هرم توزیع کند. به گونه‌ای که افراد در تمام سطوح قدرت تصمیم گیری داشته باشند که این از اصول رهبری در سازمان است. این توزیع مسئولیت موجب افزایش هوش جمعی، وفق پذیری و انعطاف پذیری افراد تحت رهبری می شود.

در حقیقت، واگذاری مسئولیت و اختیارات بیشتر به اعضا سازمان، اعتماد به نفس آن‌ها را بالا برده و زمینه را برای کسب مهارت بیشتر فراهم می آورد. زمانیکه فرصت تغییر و پیشرفت به افراد سازمان داده شود، مهارت ” اتکا به خود” و “مثبت اندیشی به توانایی های خود” درون آن‌ها نهادینه می شود.

اصل ایده پروری

یک اصل دیگر از اصول رهبری در سازمان این است که یک رهبر باید بتواند زمینه را برای ارائه و توسعه ایده های متفاوت و خلاقانه‌ی اعضا فراهم کند. مهم تر از آن، وی باید بتواند این ایده های متفاوت، نو و خلاقانه را با طور موثر و مفیدی با ارزش های سازمان مرتبط سازد. زمانیکه فرصت ایجاد تفکرات نوآورانه و ظهور خلاقیت در اعضا سازمان فراهم شود، ان‌ها یاد می گیرند که از قدرت خلاقیتشان بیشترین استفاده را داشته باشند.

در رویکرد سنتی اصول رهبری در سازمان رئیس هر بخش مجری مطرح نمودن ایده های جدید است. ایرادی این روش این است که آن شخص احتمال دارد به ارزش و تاثیرگذاری یک ایده پی نبرد. در اینصورت، تمایلی برای عملی شدن آن نخواهد داشت و جلوی اجرایی شدن آن را خواهد گرفت. به این ترتیب، افراد اشتیاق خود برای ایده پردازی و طرح افکار خلاقانه شان را از دست می دهند.

اصول رهبری در سازمان

نکته مهمی که در بحث ایده پروری باید به آن توجه داشت این است که به اعضا متناسب با توانایی، رشد فکری و قدرت خلاقیتشان اجازه طرح و پروراندن نظراتشان را بدهید. در غیر اینصورت ممکن است نتیجه ای خلاف انتظارتان حاصل شود که به ضرر سازمان خواهد بود. طرح ایده های تکراری و بی ارزش نه تنها وقت و هزینه سازمان را هدر می دهد، بلکه ممکن است موجب نادیده گرفتن ایده های بهتر شود.

اصل پیشرفت دائم و حفظ آن

اصل دیگر از اصول رهبری در سازمان این است که رهبر موفق متعهد همیشه بدنبال ارتقا دانش علمی خود در زمینه کسب و کارش است تا بتواند ایرادات و اشکالات خود را اصلاح نماید. علاوه بر این، یک رهبر با اشتراک گذاری دانش و تجربیات خود به اعضای سازمان کمک می کند تا آن‌ها نیز در مسیر پیشرفت و تکامل قدم بردارند و زمینه برای حرکت رو به جلوی سازمان فراهم شود.

توسعه و بهبود مهارت ها و اصول رهبری در سازمان نه تنها موجب موفقیت و کسب اهداف تیم رهبری می شود، بلکه گامی بلند در بنیان نهادن نهاد رهبری قوی و اصولی در سازمان به شمار می رود.

دراین مقاله اصول اساسی رهبری در سازمان برای شما کارآفرینان گرامی مطرح شد. امیدواریم با مطالعه این اصول توانسته باشیم شما را در جهت توسعه و درآمد زدایی بیشتر کسب و کارتان کمک کرده باشیم.

 

♦♦ اینستاگرام ما رو هم حتما دنبال کنید. ♦♦

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *